pasapusu.cz GLOBETROTTER

Při tomto rozlišení obrazovky se nacházíte v omezeném režimu stránek, kliknutím přejdete na mobilní verzi.

Couchsurfing: Jak získat nové přátele po celém světě

Couchsurfing Couchsurfing

Hledáte kde levně na cestách přespat? Zkuste rozeslat tisíc emailů a třeba se někdo chytne. Právě tohle napadlo před 15 lety Caseyho Fentona před svou cestou na Island. Oslovil tisíc studentů zdejší univerzity emailem a z téměř stovky odpovědí si nakonec vybral svého hostitele. Couchsurfing byl na světě.

Obsah
Jak couchsurfing funguje?
Je couchsurfing zdarma?
Jak najít hostitele na couchsurfingu?
Je couchsurfing bezpečný?
Zkušenosti před cestou: 6 tipů

Přátelé, které jste ještě nepotkali

Někteří lidé považují Couchsurfing za obdobu AirBnB bez placení. Podstata je však jinde. Hlavní myšlenkou je sdílení životních zkušeností, zážitků z cest, tolerance, respektu a poznání jeden druhého. Hlavní motto komunity zní: “Přátelé, které jste ještě nepotkali.

Pokud je tedy vaším hlavním motivem úspora v napjatém cestovatelském rozpočtu a nechcete s hostiteli trávit čas, pravděpodobně moc nepochodíte. Naopak byste se připravili o skvělou příležitost seznámit se na vlastní kůži s místní mentalitou, kulturou a historií, o kterých se v průvodci dočtete jen těžko.

Thomas Orth ve své knize Couchsurfing v Rusku říká: “Kvůli kávě s pařížskými studenty jsem schopen vynechat Eiffelovku, kuchařský večírek s hipísáckou rodinkou může být větším zážitkem než pětichodové menu v luxusní restauraci. Tento typ turistiky je samozřejmě mnohem náročnější než all-inclusive pobyt v Hurghadě nebo plavba po Středomoří. Proto to také není nějaký běžný produkt na prodej.” Dnes je Couchsurfing komunitou s více než 15 000 000 členy, 4 000 000 surfery a 400 000 hostiteli.  

Jak couchsurfing funguje

Couchsurfing je založený na důvěře a sdílení. Na začátku je tedy nezbytné vyplnit si důkladně profil. Čím více zajímavých informací o sobě uvedete, tím větší máte šanci, že zaujmete potencionálního hostitele. Buďte osobní, zábavní a neotřelí. Pokud napíšete, že rádi vaříte, moc zájmu a vzrušení asi nevzbudíte. Zkuste to kreativněji. Jste cestovatelé, určitě jste v životě zažili něco neobvyklého, pochlubte se.

Své hostitele můžete vybírat podle mnoha filtrů

Žádný dobrý profil se neobejde bez fotografií. Zvláštní pozornost určitě věnuje té profilové. Ideálně by vám mělo být vidět do obličeje. Usmívejte se. Do osobní galerie potom vložte snímky z cest a ideálně také aktivit s hostiteli a couchsurfery. Fotografie totiž zaujmou častokrát víc než psaný profil. Člověk už od pohledu pozná, zda si padnete do oka nebo ne.

A nyní přichází to nejtěžší. Reference. Pro každého nováčka je jejich získání trochu problém, ale rozhodně ne neřešitelný. Na začátku zkuste oslovit své kamarády, kteří už na couchsurfingu jsou. Pokud žádné nemáte, přihlaste se na jednu z mnoha událostí komunity, které se pravidelně pořádají po celém světě. Například v Praze se schází nadšení couchsurfeři každý čtvrtek už 10 let. Je to skvělá příležitost nejen k seznámení, ale také k získání pozitivních referencí. V Bombaji můžete pomoci s dobročinným úklidem pláží nebo v Saigonu případně Hanoji potrénovat angličtinu na jazykových konverzacích s místními studenty. První referenci je také snažší získat v místech, kde je početná aktivní komunita couchsurferů, např. v Káhiře. Můžete začít společným výletem po městě a třeba se z procházky stane nakonec přenocování.

Další možností jak získat referenci je jednoduše nabídnout vlastní gauč. Podívejte se kdo aktuálně přijíždí do vašeho města (ve vyhledávání nastavte Find travelers) a sami oslovte couchsurfery. Pokud nabídnete ubytování v období přes důležité svátky, získáte hosta s téměř stoprocentní jistotou. Velká část komunity v tu dobu většinou nehostí a o gauče bývá velký zájem. Couchsurfeři tak vezmou zavděk i ubytováním u člověka bez referencí.

Letenka Qatar Airways

Tipy na levné letenky: 18 funkčních rad pro rok 2021

přejít na článek

Je Couchsurfing zdarma?

Stále platí, že za ubytování se v žádném případě neplatí. S koronavirovou epidemií v roce 2020 však organizace odstartovala kampaň "Zachraň couchsurfing" a začala vybírat poplatek za členství. Ten platí pouze členové z vybraných zemí. Což je logické, vzhledem k rozdílným průměrným příjmům mezi státy. Cestovatelé z České republiky však patří mezi ty, kteří musí malý poplatek zaplatit. Měsíční členství vyjde na 2,39 USD, roční potom na 14,29 USD (2022)

Jak najít hostitele na Couchsurfingu

Hostitele můžete hledat dvěma způsoby. Buď vystavíte svůj Public trip veřejně a budete čekat kdo se ozve. Nebo můžete začít oslovovat konkrétní hostitele. Osobně preferuji druhou možnost, protože chci mít pod kontrolou, s kým strávím svůj čas a vybírám si podle různých kritérií. Když se hledání nedaří, vystavím nakonec Public trip.

Na začátku si udělejte dobrý průzkum. Při cestě to oceníte. Ve vyhledávání můžete používat různé filtry, které vám pomohou najít toho pravého. Vybírejte podle referencí, věku, zda má ověření, podle zájmů, jazyků, kterými hovoří a mnoha dalších. Bavilo by vás strávit 3 dny s fanatickým fanouškem marvelovek, když byste ani netušili kdo je Kapitán America?

Profily hostitelů čtěte důkladně. V mnohých se ukrývají testovací otázky, na které musíte odpovědět ve své žádosti. Je to proto, že mnoho surferů rozesílá copy-paste žádosti, profily pořádně nečte a o svého hostitele se v podstatě nezajímá. Kdo by chtěl ubytovat takového člověka?

Couchsrufing nabízí mnoho netradičních možností - třeba tento squat v Moskvě sdílený s hudebníky a stopaři

V žádosti se snažte tedy uvést co nejvíc důvodů, proč chcete bydlet právě u toho konkrétního člověka. Máte společnou zálibu třeba ve fotografování? Nabídněte společný fotovýlet. Zjistili jste, že rádi chodí na pivo? Pozvěte ho do baru. Prostě se zajímejte.

Když žádáte o gauč, snažte se vždy nabídnout co nejširší rozpětí termínů. Z 5 nabídnutých dnů mohou nakonec klapnout alespoň 2, ale díky za ty dary, ne? Pamatujte, že hostitel také chodí do práce nebo do školy a má své soukromé aktivity. A nakonec buďte připravení, že budete muset rozeslat spoustu žádostí než se vám podaří hostitele získat. To je běžné i u lidí s mnoha referencemi.

V základním režimu můžete využít každý měsíc 10 žádostí o ubytování. Do těch se však počítají i ty odmítnuté. Kdo potřebuje víc, musí se nechat verifikovat prostřednictvím oficiálního dokladu. Verifikace vám nejen zvyšuje pravděpodobnost, že vás hostitel spíš přijme, ale také tím podporujete celou komunitu. Držet při životě tak velký projekt, jakým je couchsurfing je, rozhodně není zadarmo. 

Gauč na couchsurfingu v Bombaji

Je couchsurfing bezpečný?

Jako si někteří pletou Couchsurfing s AirBnB, najdou se i tací, kteří jej považují za obdobu Tinderu. Obzvláště samostatně cestující ženy se mohou stát terčem nechtěných návrhů a možná i pokusů. Proto čtěte reference i mezi řádky. Ne každý napíše hned negativní hodnocení, ale určité indicie mohou napovědět. Dejte na svůj instinkt. Pro čerstvou backpackerku nebude tím pravým místem ubytování u mladého Inda v Novém Dillí (pokud tedy nebylí se svojí rodinou). Pro začátek oslovte spíš rodiny nebo páry. A zjistěte si dopředu telefonní číslo hostitele. Základní tipy a doporučení pro bezpečný pobyt najdete na Couchsurfing Safety.

Ne vždycky se poštěstí bydlet v centru, ale příběhy stojí za tu námahu

Zkušenosti před cestou: 6 tipů

  • Žádost většinou nemá cenu posílat dřív než měsíc před příjezdem

  • Pozvěte hostitele na večeři nebo vymyslete společnou aktivitu

  • Přivezte s sebou malý dárek (typický pro Českou republiku)

  • Největší pravděpodobnost na získání ubytování má vždy 1 couchsurfer, i pár má stále ještě vysokou šanci, větší skupinky to však budou mít o poznání horší

  • respektujte náboženské a kulturní odlišnosti

  • Na napsání reference máte 14 dní po odjezdu, hodnocení ani text nelze po odeslání měnit

  • Stáhněte si mobilní aplikaci pro Android i iPhone 

3 alternativy ke Couchsurfingu

Zpoplatnění Couchsurfingu rozčílilo mnoho sklaních fanoušků, kteří se začali poohlížet po alternativách k této službě. 

  • Se 165 000 členy je BeWelcome (https://www.bewelcome.org) největší konkurnece Couchsurfingu, která je zdarma
  • Web Couchers (https://couchers.org)vzniknul jako reakce na zpoplatnění Couchsurfingu. Aktuálně má zatím jen 9 000 členů a je zdarma.
  • Trustroots (https://www.trustroots.org) vznikl v roce 2015 původně jako protál pro stopaře. Má 70 000 členů a je zdarma.

Pokud se však na couchsurfing ještě necítíte, můžete se inspirovat dalšími tipy na levné bytování.

Pokud vás článek zaujal, pokračujte na reportáž Couchsrufing v Íránu.

Svět couchsurfing praktické

Související články