pasapusu.cz GLOBETROTTER

Při tomto rozlišení obrazovky se nacházíte v omezeném režimu stránek, kliknutím přejdete na mobilní verzi.

Ladakh – Průvodce Malým Tibetem

Palác v Leh a město Palác v Leh a město

Ačkoliv se Ladakhu někdy říká Malý Tibet, ve skutečnosti je tato část Indie mixem kašmírské a tibetské kultury, se kterými se budete setkávat skoro na každém kroku. Tibetské modlitební vlaječky lungta zavěšené v těsné blízkosti zdejší mešity nebo restaurace s tibetskými knedlíčky momo hned vedle kašmírské halal restaurace, symbolizují sepětí rozdílných kultur na tomto odlehlém místě. 

Obsah:

Jak cestovat do/po Ladakhu
Výšková nemoc v Ladakhu
Kdy jet do Ladakhu
Povolení vstupu Ladakh (Inner Line Permit)
Výlety po Ladakhu

Obyvatelé Ladakhu

Protože se Ladakhu přezdívá Malý Tibet, mnoho lidí si může myslet, že se zde setká výlučně s Tibeťany vyznávající buddhismus. Většinovou populaci v regionu však tvoří muslimové, kterých je téměř polovina.

Tibetská kultura zde však má druhé největší zastoupení díky silné migraci Tibeťanů z rodné země okupované Čínou.

Jak cestovat do/po Ladakhu

Ladakh leží v odlehlé severozápadní části Indie v těžko dostupném vysokohorském terénu. Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že doprava bude komplikovaná. Ve skutečnosti to však zase tak velký problém není.

Nejsnazší je do Ladakhu doletět letadlem. Pokud však preferujete pomalejší a dobrodružnější způsob cestování, neváhejte vyrazit po zemi.

Letecky

Letecké spojení s okolním světem má Léh překvapivě dobré. V závislosti na ročním období sem z Dillí, Srinagaru nebo Džammů létá 7 až 12 spojů denně. Ceny zpátečních letenek z Dillí do Léh je možné mimo sezonu koupit již od 5 000 INR. V hlavní letní sezóně nebo při nákupu na poslední chvíli mohou ceny vyšplhat klidně na 25 000 INR (2024).

Letenka Qatar Airways

Tipy na levné letenky: 21 funkčních rad pro rok 2024

přejít na článek

Letiště je od centra Léh vzdálené 4 km. Do města se tady můžete dopravit buď taxi, které stojí na parkovišti před halou (578 INR, fixní cena). Vydat se můžete i pěšky, ovšem počítejte s tím, že cesta vede do táhlého dlouhého kopce (což není pro neaklimatizované nejvhodnější). Anebo stačí vyjít z letiště na hlavní silnici, kde každou chvíli jezdí mikrobusy, jež vás dovezou na hlavní autobusovou stanici (20 INR).

Letadlo na krátkém finále v Leh

Soukromým taxi po Ladakhu

Vzhledem k tomu, že mnoho míst v Ladakhu je odlehlých, nejpohodlnějším způsobem cestování jsou soukromé taxíky. Řidiči se sdružují v Ladacké unii řidičů taxi a každý rok tato organizace vypisuje fixní ceny jízd na všechna možná místa Ladakhu. Vybírat můžete ze 4 různých velikostí i kvality vozidel (A+, A, B nebo C).

Příklady cen (2024):

Leh - Pangong Tso 2 dny zpáteční 20 837 INR (A+), 16 317 INR (C)
kláštery Shey, Thiksey, Stok zpáteční 2039 INR (A+), 1596 INR (C)
Lamayuru 7443 INR (A+), 5829 INR (C)

 

TIP

Pokud cestujete sami nebo ve skupině dvou, může pronájem vlastního taxi vyjít hodně draho. Levnější možností je sdílení vozidla s dalšími turisty. Buď se můžete obrátit na některou z místních agentur v Leh nebo se domluvte na fóru Leh Ladakh Taxis, kam dávají ostatní cestovatelé nabídky ke sdílení taxi.

Srinagar-Leh – autobus/soukromý jeep

Pokud cestujete veřejnou dopravou, počítejte s tím, že cesta bude trvat 2 dny. Autobus vyjíždí brzy ráno ze Srinagaru a do Kargilu, který leží zhruba ve ⅔ cesty, dojíždí v podvečer. Zde se cesta přerušuje a pokračuje se ráno do Leh, kam autobus přijíždí kolem 15. hod. Jízdenka v závislosti na kvalitě autobusu stojí mezi 500 a 1000 INR.

Další možností je vyrazit soukromým jeepem. Výhodou je, že se cestou můžete zastavit na zajímavých místech a doba jízdy je výrazně kratší. Zvládnout se dá za jediný den. Cenově jednosměrná jízda vychází mezi 16 000 a 20 000 INR v závislosti na kvalitě automobilu. 

Jallianwala v paňdžábském Amritsaru

Cestování po Indii: Praktické rady pro rok 2024

přejít na článek

Méně častou, ale o to zábavnější možností, je stopování. Mezi Srinagarem a Léh jezdí denně mnoho kamionů. Ve Srinagaru vyražte na okraj města, kde začíná silnice vedoucí na Sonamarg a zkuste štěstí.

Protože na rozdíl od jeepů trvá kamionu cesta mnohem déle, je dobré jízdu rozdělit na několik částí: Srinagar - Sonamarg (80 km), Sonamarg - Kargil (120 km) a Kargil - Leh (210 km). Pokud se chystáte stopovat opačným směrem, vyražte k velkému parkovišti kamionů nedaleko letiště, kde si můžete odvoz domluvit.

V Ladakhu si můžete stopnout náklaďák

TIP

Silnice ze Srinagaru do Leh se pravidelně na zimu zavírá z důvodu neprůjezdnosti horských průsmyků. Nejčastěji mezi listopadem a březnem.

Manali-Leh – autobus/soukromý jeep

Do Leh můžete přijet také z východu. Z Manali do Leh jezdí denně několik autobusů různé kvality. Cesta Deluxe 2x2 Volvo busu z Manali do Leh trvá 21 hodin. Autobus odjíždí v 10 hod. dopoledne z Manali, v 19 hod. zastavuje na noc v Keylongu (ubytování v noclehárně s večeří a snídaní je v ceně). Ve 4 hodiny ráno potom odjíždí a do Leh je plánovaný příjezd v 19 hod. večer.

Běžné autobusy urazí 470 km dlouhou cestu za 32-36 hod. Za jízdenku zaplatíte 1740 INR.

Pokud zvolíte jízdu soukromým jeepem, připravte si na jednosměrnou cestu (2 dny) 22 000 - 28 000 INR.

Stejně jako ze Srinagaru i z/do Manali můžete využít také stopování.

Internet & SIM v Ladakhu

Pokud se chystáte jen do Ladakhu, nekupujte SIM kartu na letišti v Dillí. Ve státe Jammu & Kashmir, do kterého patří i Ladakh, totiž indické předplacené SIM karty nefungují (pouze post-paid). Pokud se chcete připojit k internetu, budete si muset zakoupit SIM turistickou kartu lokální. 

Kdy jet do Ladakhu

Ladakh je úžasný ve všech ročních obdobích. Jen je potřeba připravit se na to, že v letní části roku je zde příjemně teplo a doprava do regionu je možná i po zemi, zato v zimě se do Ladakhu dostanete pouze letecky a počítejte s teplotami hluboko pod bodem mrazu. 

Rtuť teploměru se během roku pohybují mezi +30° C a -25° C. Klima v Ladakhu se dá rozdělit do 3 období - zimy, léta a monzunového.

duben - červenec léto -1° C až 21° C
červenec - září monzun* 10° C až 25° C
říjen - březen zima -15° C až 10° C

*Ačkoliv je v létě monzuné období, úhrn srážek je srovantelný v Českou republikou. Nečekejte tedy monzunové deště srovnatelné s jižní Indií. 

TIP

Při rezervaci ubytování v chladnějších měsících si vždy ověřte, zda mají vytápění pokojů nebo poskytují přímotopy. Pokud není zahrnuto v ceně, může se dodatečný poplatek vyšplhat klidně až na 500 INR za den.

Výšková nemoc (akutní horská nemoc AMS) v Ladakhu

Vzhledem k tomu, že nadmořská výška Léh je 3 524 m n. m., hrozí již v této nadmořské výšce akutní horská nemoc. Vzhledem k tomu, že většina návštěvníků přiletí letadlem, jsou příznaky nemoci citelnější díky rychlé změně nadmořské výšky a tlaku vzduchu.  

Vysokohorská nemoc je důsledkem snížení tlaku vzduchu a parciálního tlaku díky pohybu ve vysokých nadmořských výškách. První příznaky mohou zdraví lidé pociťovat ve výškách kolem 3 500 m n. m. a onemocnění má několik forem:

  • akutní horská nemoc (nejznámější a nejméně nebezpečná)
  • vysokohorský otok mozku
  • vysokohorský otok plic

Pohoří Zanskar v Ladakhu

Mezi nejčastější příznaky patří únava, slabost a malátnost. Přidává  se bolest hlavy a pocit je srovnatelný s kocovinou po dlouhém večírku, žaludeční potíže nebo závratě. Nastupující výškovou nemoc poznáte také podle zkráceného dechu. 

Pokud cestujete do Ladakhu po zemi, pravděpodobně se setkáte jen s mírnými (pokud vůbec nějakými příznaky). Autobus totiž projíždí serpentinami Manali-Leh a Srinagar-Leh velice pomalu a stoupání je tak pozvolné.

Pokud vás v Léh postihne vysokohorská nemoc (většinou slabá), stačí do odeznění příznaků 1-2 dny klidu (ve vyšších výškách trvá samozřejmě aklimatizace déle). Při vysokohorském treku je však třeba vzít v úvahu závažnější rizika a v případě těžkých příznaků raději sestoupit do nižší nadmořské výšky.

Výšková nemoc se léčí kyslíkem nebo medikamenty s označením Diamox.

TIP: Ladakh v zimě

Většina turistů míří do Ladakhu nejčastěji od jara do podzimu. Pokud však chcete zažít Malý Tibet zahalený do bílé pokrývky, připravte se na mnohá omezení:

  • V zimě nedojedete do Ladakhu ani z Srinagaru, ani z Manali. Jediná možná cesta je letecky,
  • teploty v zimě padají v extrémech až k -30° C a během treků hrozí omrzliny
  • sehnat ubytování v zimě je trochu komplikovanější, protože mnoho ubytoven bývá zavřených (mimo Leh vyzkoušejte homeystay u místních obyvatel)
  • pokoje v Leh i mimo město nemají často topení (některé jen za příplatek), většinou však budou k dispozci tlusté hřejivé deky, které vás v kombinaci se spacákem zahřejí
  • vzhledem k výrazně menšímu množství turistů v zimě oproti létu se vyplatí v případě cest taxi silně smlouvat
  • silnice do údolí Nubra, k Pangong Tso nebo k Tso Moriri bývají otevřené i v zimě
Slum v Bombaji

Kasty v Indii: Trvalé životní stigma

přejít na článek

Inner Line Permit & Protected Area Permit

Pro vstup do pohraničních oblastí Ladakhu potřebují jak místní, tak i cizinci vstupní povolení Inner Line Permit (ILP). Pro pohyb v odlehlejších částech regionu je potřeba žádat o Protected Area Permit (PAP). 

Oblasti, ve kterých návštěvníci potřebují PAP: Nubra valley, Khardung La, Pangong Tso, Tso Moriri, Dah and Hanu Villages, Man, Merak, Nyoma, Loma Bend, Turtuk, and Chushul.

Protected Area Permit (Indie)

Povolení lze zakoupit prostřednictvím cestovních agentur (cena 700 INR), kdy vyřízení trvá pár hodin. Další možností je zajít osobně do Deputy Commissioner's Office, kde vás vyřízení vyjde na 520 INR (2024). PAP je možné zakoupit maximálně na dobu 15 dní.

TIP: Pro pohyb v Léh a širokém okolí, údolí Zanskaru a údolí Suru PAP ani RAP nepotřebujete. Pokud vám někdo bude tvrdit opak, pravděpodobně vás chce nasměrovat do spřátelené agentury a inkasovat tučnou provizi.

Mapy na trek v Ladakhu

Výlety po Ladakhu

O tom co budete chtít v Ladakhu vidět nebo zažít, rozhodne pravděpodobně vaše peněženka. Existují samozřejmě nízkonákladové alternativy výprav na odlehlá místa, ale ty zase vyžadují výrazně delší čas. 

Ať už jedete do Ladakhu za starými buddhistickými kláštery, dálkovými treky nebo úchvatnou přírodou nebo sportovními výkony, v Ladakhu se rozhodně nudit nebudete.

Klášter Spituk

Buddhistické kláštery v okolí Leh

Pokud vás primárně zajímají buddhistické kláštery, nemusíte se ani moc vzdalovat od Léh a máte jich jako na dlani hned několik. 

Největší klášter v okolí Leh je Thiksey. Dojet k němu můžete buď autobusem s přestupem v Choglamsaru (zde můžete přestoupit na mikrobus, 30 INR dohromady) nebo si za cenu od 1000 INR můžete objednat taxi (čekání není v ceně). Případně zkuste stopování. Mě vzal cestou zpátky hodný mnich, který jel pro zásoby.

Nevynechejte ani chrám Spituk, který stojí na skále nad letištěm. Mezi další zajímavé kláštery patří Phyang, Hemis nebo Shey.

Klášter Thiksey

Další zajímavosti v Leh a okolí

Ještě než se vydáte dál po Ladakhu, určitě věnujte minimálně jeden a dva dny samotnému Leh. 

Samozřejmostí je návštěva monumentálního palác Leh, který stojí nad městem. Odtud je to kousek ke Namgyal Gompa a chrámu Tsemo Maitreya. Zajděte také do starého města na Hlavní bazar a dojděte nebo se nechte zavést ke stúpě Shanti. 

Slum v Bombaji

Kasty v Indii: Trvalé životní stigma

přejít na článek

Lamayuru

Lamayuru je úžasné místo ležící asi 2,5 hodiny jízdy západně od Leh. Navštívit zde můžete zdejší klášterní komplex a prohlédnout si také měsíční krajinu. Cestou zpět se zastavte ještě v Alchi.

Lamayuru je také výchozím místem treků. Mezi ty nejznámější patří treky z Lamayuru do Chilling (5 dní) nebo z Padum do Lamayuru (8 dní).

Klášter v Lamayuru

Treky v Ladakhu

Chystáte se do Ladakhu s cílem dát si trochu do těla a obdivovat výhledy, které většina návštěvníků neuvidí? Potom vybírejte z mnoha treků ať už v okolí Leh nebo Zanskaru či údolí Nubra.

Volit můžete z krátkých jednodenních treků, středně dlouhých na 3-6 dní až po ty dvoutýdenní. Pětidenní Nubra Valley Trek včetně jídla, ubytování, vstupů a průvodce (bez pojištění a dopravy) pořídíte za ceny od 15 000 INR.

Pokud hledáte dobře dostupný trek z Leh, potom zkuste trek Markha v Národním parku Hemis. Tento trek je nejpopulárnější v celém Ladakhu díky své délce a snadné dostupnosti. 

Mapa treků v Ladakhu.

Nubra & Tso Moriri

Jedním z nejvyhledávanějších míst v Ladakhu je údolí Nubra a Tso Moriri (jezero). Najdete zde nepřeberné množství úžasných treků, nádherné výhledy na majestátní zasněžené vrcholky hor, ledovce a kobaltově modrá jezera. 

Jezero Tso Moriri od Prabhu B Doss CC BY NC ND 2.0

Tso Moriri od Prabhu B Doss CC BY NC ND 2.0
Příklady cen:

Ceny za 3denní výlet k Pangong Tso se zastávkou v Diskitu a Hunderu začínají na 16 000 INR (pouze auto, ubytování není zahrnuto v ceně).

Pokud byste se chtěli vydat k Tso Moriri, vyčleňte si 5 dní a připravte si 36 000 INR a více (opět pouze za dopravu).

Bombaj, pláž Chowpatty

BOMBAJ: Slumy, kari, mrakodrapy

přejít na článek

Zanskar

Zanskar je odlehlou a řídce osídlenou oblastí jižně od Leh. Najdete zde mnoho klášterů, treky v nádherné krajině a úžasný zážitek umocňují zdejší pohostinní obyvatelé. 

Soutok Zanskaru a Indu

Sportovní aktivity

Vedle již zmiňovaného trekingu se v Ladakhu můžete věnovat ještě dalším sportovním aktivitám. Vyzkoušet můžete rafting (např. Chilling - Sangnam, 28 km, 3 hod. 3400 INR), jedno i vícedenní projížďky na horském kole (1 den  5000 INR, v ceně doprovodný vůz, jídlo a půjčení kola), paragliding (2 500 - 4 000 INR na osobu) nebo si můžete zahrát hokej, pokud jste v Ladakhu v zimě.

Indie Himaláj Ladakh praktické

Související články