Při tomto rozlišení obrazovky se nacházíte v omezeném režimu stránek, kliknutím přejdete na mobilní verzi.

Jak se sbalit nalehko a cestovat úsporně a efektivně

Jak cestovat nalehko Jak cestovat nalehko

Při diskusích o cestování nalehko se vždy střetávají dva základní úhly pohledu. Výpravy do přírody, pustin a rozvojových zemí, proti cestování do měst a na bohatý západ. Není nic zbytnějšího než 3 díly Šantaramu v zavazadle do města, když můžete vzít čtečku knih. A naopak při treku neobydlenými částmi Pamíru rozhodně víc oceníte starou sovětskou mapu a kompas, než poslední iPhone. 

S malým (příručním) zavazadlem nejen že uspoříte nemalé peníze při nákupu letenky, ale také můžete mnohem lépe zvládat cesty přeplněnými dopravními prostředky, noci v úzkých kójích kapslových hostelů nebo treky v přírodě. 

Je tedy jasné, že jinak se budete balit na půl roku do Jihovýchodní Asie a jinak na týdenní cestu třeba vlakem po Ukrajině. Pojďme tedy probrat základní tipy na cestování nalehko. Některé budou univerzální, jiné se hodí pouze na určitý způsob cesty.

Článek je určený hlavně pro ty, kteří za sebou moc odcestováno nemají a chtějí se inspirovat jak cestovat nalehko. 

Obsah:
Plánujte už při balení
Jak balit úsporně
Hygiena a ručník
Doklady, dokumenty a cennosti
Praní na cestách
Spaních na cestách
Balení fotografického vybavení
Cestování s příručním zavazadlem
Balení na trek

Plánuji už při balení

Není nic horšího než přebalovat o půlnoci objemné zavazadlo v úzké uličce plackartu na Transsibiřské magistrále. Proto ještě v hostelu (nebo doma) při balení plánuji a věci do zavazadla rovnám v takovém pořadí, v jakém je budu postupně během cesty vytahovat

Vždy balím podle destinace a počasí. V Kambodži jsem se bez problémů obešel většinu času bez dlouhých kalhot. Komáři mě však hodně potrápili. U cestování nalehko je to vždy něco za něco.

Pokud se bez kalhot neobejdete, volte spíš plátěné s odepínacími nohavicemi. Důležité je také využívat vrstvy lehkého a skladného oblečení oproti jednomu objemnému kusu. Termotričko a tričko s dlouhým rukávem je lepší než teplá bavlněná mikina. 

Jak balit úsporně

Jedním z efektivních způsobů, jak úsporně zabalit oblečení, jsou válečky. Šetřím si tak místo v batohu a při správném srolování se věci ani tolik nemačkají. 

Některé zdroje doporučují také tzv. bundle wrapping. Podobné druhy oblečení kupíte přes sebe do zvláštních obrazců a všekeré oblečení na závěr složíte do jedné velké hromady. Já ovšem fanoušek této techniky nejsem. Hromadu bych musel přebalovat pokaždé, když bych potřeboval vytáhnout jakýkoli kus ze složeného balíku oblečení.

Nikdy nebalím ve stylu mohlo by se hodit. Důkladně zvažuji jednotlivé kusy oblečení a vybavení. I když se chystám na měsíční cestu, balím oblečení vždy jen na týden. Zbytek vyperu během cesty

Skvělým způsobem jak udržet věci organizované a skladné jsou pořadače. Když jsem v nouzi, používám obyčejné igelitky a pytlíky, ale mnohem lepší jsou zatahovací kapsy a síťované pytle různých velikostí. Pomocí gumiček potom svazuji oblečení uvnitř pořadačů, čímž šetřím další drahocenný prostor.

TIP: Mnoho článků o balení na cesty radí, že si některé věci máte koupit až na místě. S touto radou nemůžu souhlasit. Předpokládám, že většina lidí nejede jen na jediné místo a přesouvá se. Tudíž bude potřeba nově nakoupené věci stejně někam zabalit. Takže buď máte batoh již plný a nové věci by se nikam nevešly nebo místo stále máte, takže si můžete věci klidně vzít z domova. 

Rozhodně s sebou neberu moc stejných druhů oblečení. Někteří cestovatelé se drží pravidla tří kusů. Je lepší volit spíš funkční oblečení než bavlněné. Umělé materiály se nemačkají, rychleji schnou, jsou lehčí a zaberou méně místa

Vzít si velkou krosnu na 2000 km dlouhou cestu po Vietnamu byla chyba

Hygiena a ručník

Většinou balím jen malé lahvičky. Pokud cestuji pouze s příručním zavazadlem, nikdy nezapomínám na letištní limit 100 ml na každou z lahviček (maximálně 1l na osobu). Na mytí používám univerzální gely nebo tuhá koncentrovaná mýdla. Ve více lidech hygienu sdílíme.

Froté ručník bývá na dotyk mnohem příjemnější, jenže z hlediska balení je to jedna z nejhorších věcí. Naopak ručník z mikrovlákna je až 4x lehčí, skladnější a také rychle schne. Kdo řeší opravdu zásadní úsporu místa, může zkusit ručník Zulu, který se složený vejde do dlaně.

Doklady, dokumenty a cennosti

Na dokumenty jako jízdenky, letenky nebo pas používám obyčejnou polypropylenovou kapsu velikosti DL. Při cestách do zemí, kde je zvýšená kriminalita, používám bezpečnostní kapsy. Vždy je také dobré mít železnou rezervu pro případ, že bych přišel o všechno. Na to se hodí pásek s tajnou kapsou. Fotokopii pasu mám vždy uloženou ve své emailové schránce.

Praní na cestách

Protože si na cestách peru sám, šetřím tak mnoho místa od zbytečného oblečení. Když jsem žil v Hanoji, pral jsem si čas od času v prádelnách, ale rozhodně to nebyl levný způsob. Mnohem levnější a rychlejší je vyprat si v ruce. Proto si s sebou na cesty beru:

  • prací prostředek (ideálně přelít do malého dávkovače nebo si vezměte obyčejné mýdlo)
  • bezkolíčkovou šňůru (dražší) nebo elastickou šňůru s kolíčky (levnější) 
  • prací tašku Scrubba (jako alternativu můžete využít vodotěsný pytel a samovázací pásek s blokováním)
  • kdo pere v umyvadle, využije univerzální špunt, já však odtok většinou ucpu ponožkami

Spaní na cestách

Ať s krosnou nebo jen s malým batůžkem, nikdy necestuji bez mého cocoonu, tedy spacákové přikrývky, která v teplých měsících nahradí peřiny a v zimě může posloužit jako vložka do spacáku. Cocoon se ideálně hodí na couchsurfing nebo při cestování vlakem.

Cocoon, lehká spacáková přikrývka na cesty, bez které neudělám ani krok

Balení fotografického vybavení

Nejjednodušší způsob, jak si odlehčit batoh od těžkého fotovybavení je, že rezignujete na kvalitu. Kdo to však fotografování myslí trochuu vážně, dá mi jistě za pravdu, že toto cesta není. 

Osobně preferuji pro letní cesty s délkou do 2 týdnů (bez treků) fotobatoh Manfrotto Tri Backpack L Advanced kombinovaný s prostorem pro oblečení ve velikosti kabinového zavazadla. Pohodlně se mi do něj vejde tělo, 2 objektivy (jeden s dlouhým ohniskem a druhý "širokáč"), nabíječka, štětec na čištění objektivu a stativ. Z úsporných důvodů používám Joby Gorillapod pro zrcadlovky, jehož stabilita i nosnost jsou rozumným kompromisem. Druhá polovina batohu slouží jako úložný prostor pro oblečení a na osobní věci. S tímto malýn batohem jsem procestoval třeba Irácký Kurdistán, Ukrajinu s Černobylem nebo Palestinu.

Když jsem nucený vzít na základě podmínek v dané zemi krosnu, je to s fotovybavením horší. V tomto případě využívám vypolstrovanou vložku ze starého fotobatohu, kterou vsunu buď přímo do krosny nebo malého skládacího batůžku. V ní potom nosím objektivy a tělo s sebou během dne.

Při cestě letadlem však fotoaparát v krosně zásadně nevozím.

Vypolstrovaná vložka na objektivy ze starého fotobatohu, kterou používám v obyčejném batůžku

Cestování s příručním zavazadlem

Cabin baggage má mnoho nesporných výhod, přesto se nemusí hodit pro všechny cestovatelské příležitosti. Největšími výhodami je, že nemusíte stát fronty na check-in ani čekat na výdej zavazadel na letištích. Finanční úspora také není nezanedbatelná. Na druhou stranu je potřeba hlídat rozměrové i váhové limity a některé věci na palubu bohužel nepronesete.

Mnoho lidí má stále v paměti nejklasičtější povolené rozměry kabinového zavazadla - 55x45x25. Ty však v poslední době ustupují a dokonce renomované společnosti maximální rozměry ztenčily. U Lufthansy je to 55x40x23 cm a v Emirates šli ještě dál na 55x38x20 cm. Vedle rozměrů je však potřeba sledovat ještě váhové limity. Zatímco u Air France vám dovolí až 12 kg, dovolenkový Condor naopak striktně vyžaduje pouhých 6 kg. 

POZOR: v různých typech letadel platí různé limity pro příruční zavazadla dokonce i v rámci jedné společnosti. Takže zatímco v Airbusu A320 jedné společnosti se pohodlně vejdete do limitu, v Embraeru 145 na dalším letu budete mít problém.

Fotobatoh Manfrotto jako cabin baggage, jedna polovina batohu pro fotovybavení a druhá pro oblečení

Balení na trek

Při balení na trek v odlehlých koutech země (jako například při cestování po Islandu) musí člověk více plánovat a balení lépe promyslet. Budete mít možnost najíst se během treku v horských chatách? Potom nemusíte brát objemné věci na vaření. Vyrážíte do pouště v jordánském Wadi Rum? Bundu nebudete potřebovat. Naopak pokud hodláte zdolat třeba horu Kazbek, bez lana, maček a dalšího horolezeckého vybavení se neobejdete.

Fakt jsme měli vzít koně a nechat si krosny vytáhnout nahoru.

Správné rozložení věcí v batohu je základním kamenem úspěchu. Proto lehké a méně potřebné věci dávám na dno. Spacák, věci na vaření, náhradní oblečení. Naopak těžké věci umisťuji do horní poloviny krosny, čímž efektivně využiji zádový systém.

Pokud byste pozorovali nosiče v horách, všimli byste si, že nejtěžší kusy nákladu mají naskládané u lopatek. Vysoko položené těžiště sice zhoršuje rovnováhu, ale protože jdou v mírném předklonu, rozloží efektivně váhu. 

Do nejvyšší části krosny a horního víka dávám nejdůležitější věci a také ty, které budu častokrát vytahovat. Při změně počasí není čas věci přebalovat a vytahovat bundu ze dna batohu. S toaletním papírem je to podobné.

Když plánuji výlet do hor, kde je počasí velice proměnlivé, balím si spacák a oblečení do igelitu. V případě že by batoh při dešti navlhnul, budu aspoň spát v suchu. Řešením je samozřejmě pláštěnka na batoh, ale tu nemám.
 

praktické balení

Související články

Pro zlepšování prostředí tohoto webu, analytické účely a cílenou reklamu využívám soubory cookies.

více informací rozumím