pasapusu.cz GLOBETROTTER

Při tomto rozlišení obrazovky se nacházíte v omezeném režimu stránek, kliknutím přejdete na mobilní verzi.

India scam: Promyšlené indické podvody a jak je odhalit

Rikšář s vypnutým taxametrem v Pondicherry Rikšář s vypnutým taxametrem v Pondicherry

Where are you from? First time in India?” To jsou nejčastější otvíráky indických podvodníčků, kteří mají zálusk na peníze naivních turistů. Ačkoli jsou Indové velice přátelští lidé, různé malé či větší podvody bývají v této zemi celkem běžné.

Falešní správci kremačního ghatu

V těsné blízkosti kremačního ghatu Manikarnika platí zákaz fotografování. Je to hlavně z úcty k mrtvým. Z dálky si však můžete fotit jak chcete. Na lapky (nelegální průvodce) narazíte ve Váránasí na každém kroku, ale nábřeží Gangy se jimi doslova hemží. Představují se jako správci kremačního ghatu a nejdřív vás při prohlídce jen doprovází. Po chvíli vám nabídnou, že by dokázali fotku přeci jen zařídit. Cenovka začíná však hodně vysoko. Troufají si říct klidně o vyšší tisíce rupií a nabídku stupňují tím, že upozorňují na údajně agresivní spalovače a vysoké pokuty za tajné pořizování fotek.Bývají neodbytní, ale nebezpeční nejsou. 

Manikarnika ghat

Hotel je zavřený/ve čtvrti řádí epidemie/ulice vyhořela

Přijedete do města, chcete se ubytovat a stopnete si taxík nebo autorikšu. Řidič jen rozhodí rukama a začne vás vehementně přesvědčovat, že hotel před týdnem zrušili, ve čtvrti řádí epidemie a nikdo nesmí do této části města vstupovat nebo na ulici vypukl požár, který nepřekvapivě zasáhnul i váš hotel. Místo těchto tří vzorových historek si můžete doplnit jakýkoli šílený výmysl. Cílem je odradit vás od cesty do vámi vybraného hotelu a získat provizi od ubytovacího zařízení, do kterého vás rikšář s radostí odveze.

Tvrdě zaplacený lepší pokoj

Podvodů s ubytováním v Indii je celá řada. Jednou se mi v Pahargandži v Novém Dillí stalo, že mě recepční uvedl do pokoje, kde byla místo okna díra ve zdi. Když jsem se dohadoval, že toto opravdu není pokoj, který jsem rezervoval, recepák pohotově vysvětlil, že na Bookingu nic o okně nepíšou. Běžný pokoj byl samozřejmě mnohem dražší a rezervaci zrušit nešlo.

Mnohem častěji se však setkáte s podvodem při placení. Při check-inu vám recepční nabídne lepší pokoj, protože tenhle nemá klimatizaci, ani televizi a celkově se za něj vlastně trochu stydí. Vy nabídku vezmete a při placení před odjezdem zjistíte, že máte zaplatit mnohonásobně vyšší částku. Pokud vám někdo dá podobnou nabídku, snažte se zaplatit hned na místě a nechte si vystavit potvrzení. Svůj pas rozhodně nedávejte do úschovy, recepčnímu bohatě postačí kopie.

Slum v Bombaji

Kasty: Indické životní stigma

přejít na článek

Když žebrají děti

Pokud jste viděli film Milionář z chatrče, máte hrubou představu o tom, jak žebrají děti. Jeden z častých triků je “tužka”. Děti vás obestoupí a začnou žebrat. Nechtějí však peníze, ale psací potřeby do školy. Ve vás se hne svědomí a tužku chcete koupit. Úplnou náhodou prodává psací potřeby krámek na rohu kousek od vás a vy každému z dětí předraženou tužku koupíte a s dobrým pocitem odcházíte. Když jste z dohledu, děti propisky obratem vrátí a inkasují svůj podíl z podvodu. Tento podvod má různé variace. Emočně ještě silnější bývá nákup mléka pro chudou matku s dítětem.

Svatí muži

Puškar je slavným poutním místem Indie, ale také domovem spirituálních podvodníků. Triků mají v rukávu spoustu. Květinový rituál, hinduistický obřad púdža nebo obyčejné požehnání vaší rodině. Sádhuové nejdřív nabídnou obřad zdarma nebo za malý poplatek, ale na konci zjistíte, že příspěvek na živobytí svatého muže platit stejně musíte. A zkuste odporovat, když vám vyhoržuje prokletím celé vaší rodiny. 

Při cestování po Indii se chronicky opakuje podvod s bindi. Bindi je červená tečka, kterou vyjadřují její nositelé spojení s božstvem. Sádhuové ji při večerním ceremoniálu Ganga Aarti ve Váránasí obtiskávají na čela návštěvníků bez zeptání. Jakmile máte tečku na čele, dožaduje se Sádhu příspěvku. Někteří z nich navíc nejsou skuteční svatí muži a za Sádhy se jen vydávají.

Indický Sádhu ve Váránasí

Podvody rikšářů

Jestli je někdo opravdový mistr podvodů, pak jsou to řidiči taxíků a autorikš. Jedním z klasických triků je podvod s bankovkou. Zaplatíte “pětistovkou”, ale řidič zručným hmatem vymění vaši bankovku za nižší hodnotu. Pak už se jenom dohadujete.

Zahájit v Dillí jízdu autorikšou se spuštěným taxametrem je přání z říše snů. Proto není dobrý nápad vyrazit na cestu aniž byste měli předem domluvenou cenu. Kreativita rikšářů jak se dostat k vašim penězům však nezná hranic. Proto buďte připraveni na cokoliv. Třeba na to, že řidič na konci cesty bezelstně oznámí, že domluvená cena byla pouze za jednu osobu.

Někdy se stane, že i přes domluvenou cenu řidič odmítne dojet až do cíle a v půlce cesty zastaví, že chce víc peněz. V tomto případě z rikši vystupte a nic neplaťte. Rikšář si to častokrát rozmyslí, protože bude chtít aspoň domluvené peníze.

Západ slunce ve Váránasí

Cestování po Indii: Praktické rady pro rok 2023

přejít na článek

SIM karta z druhé ruky

S tímto podvodem jsem se setkal na letišti v Bombaji. Nenapadlo mě, že naletím v oficiálním obchodě Airtel přímo v příletové hale. Tarif byl sice plně funkční, ale SIM karta byla použitá. Někdo přede mnou ji použil k registraci účtu na Indických železnicích a já si proto nemohl založit vlastní konto. Horší bývají případy, kdy vám “bez papírů” prodají SIM kartu, která po vyčerpání malého kreditu přestane fungovat.

Placený doprovod mezi opice v Jaipuru

Chrám Galta Ji v Jaipuru je domovem dvouset tisíc makaků a současně je oblíbeným cílem turistů. Když jsem se do komplexu vypravil, hned se ke mně přitočil místní lapka, který mě zavalil historkami o pokousaných turistech. Jeden případ se dokonce prý stal včera. Srdceryvný příběh mě trochu znepokojil, tak jsem na doprovod kývnul. Nakonec žádný ochránce potřeba nebyl. Stačil by obyčejný klacek. Pokud člověk s sebou nebere viditelně žádné jídlo, opice si návštěvníků moc nevšímají. Rozhodně však není rozumné přibližovat se k makakům, kteří mají u sebe mláďata.

Makak v chrámu Tsuglagkhang v Dharamsale

Falešné rezervační kanceláře

Cizinci cestující vlakem po Indii mohou využívat jízdenek z tzv. Foreign Tourist Quota, které je možné zakoupit v International Tourist Bureau. Při cestě do kanceláře vás mohou zmást různí naháněči, kteří budou tvrdit, že oficiální vládní kancelář je jinde. Pokud jim uvěříte, může se stát, že za jízdenky zaplatíte násobně víc a v nejhorším případě dokonce nebudou ani platné.

Indie praktické

Související články