Při tomto rozlišení obrazovky se nacházíte v omezeném režimu stránek, kliknutím přejdete na mobilní verzi.

Palestina: Půjdem spolu do Betléma...přes checkpoint

Za zdí slyším lidské hlasy. Jsou to Židé, kteří se přišli pomodlit do Rácheliny hrobky. Za zdí slyším lidské hlasy. Jsou to Židé, kteří se přišli pomodlit do Rácheliny hrobky.

Ramalláh, Palestina — Palestinský “servís” sjíždí po Ramalláh šaríja do vesničky Kafr Aqab. Za ní stojí už jen 4 metry vysoká betonová zeď, ostnaté dráty, světlomety, strážní věže a checkpoint Kalandia.

Z bezpečnostní bariéry, jak zeď nazývají Izraelci, shlíží obrovské graffiti Jásira Arafata. Starý Palestinec v černobílé kufíji sedí na betonovém zátarasu opřený o svou hůlku, kouří a pozoruje davy lidí, které chrlí autobusy před checkpointem. Destiletí kluci se proplétají mezi auty a snaží se řidičům prodat ubrousky nebo vodu. Je to depresivní místo plné arogance a nesnášenlivosti.

Velkými kovovými točitými mřížemi vstupují lidé do kontrolního prostoru. Zpoza neprůstřelného skla štěká sotva dvacetiletá izraelská vojačka povely na frustrované Palestince, kteří by věkem mohli být jejími prarodiči. Pokud se chtějí dostat na druhou stranu, nezbývá jim nic jiného, než reagovat jen s odporem a opovržením. Každou chvíli se však opakují nenávistné slovní výměny, které nemají vítěze.

Zeď u kontrolního stanoviště Kalandia oddělila jedny Palestince od druhých

Na barvě záleží

Pro některé Palestince jsou checkpointy nedosažitelným snem, pro jiné nenáviděná nutnost a některým slouží jako vstupní brána za obživou. Barva dokladu rozhoduje o tom, zda se dostanou přes kontrolní stanoviště. Mnoho Palestinců se proto nikdy nepodívá do mešity Al Aksá v arabské části Jeruzaléma, která patří mezi tři nejsvatější místa muslimské víry.

Mohamed, nadšený couchsurfer a učitel z Ramalláhu vysvětluje, jak přesně doklady fungují: “Modré karty vlastní izraelští Arabové a obyvatelé východního Jeruzaléma. Ti mohou cestovat po celém území Izraele včetně okupovaných území. Palestinci ze Zelenými kartami se smí pohybovat pouze po Západním břehu. Ale zdaleka ne všude. Izraelci okupují většinu území.” dodává.

Jedním dechem ale dodává, že ne všude. V Předjordánsku vybudovali  židovští osadníci pod ochranou Izraele mnoho osad, ke kterým se Palestinec se zelenou kartou bez zvláštního povolení nesmí ani přiblížit. “Dokonce některé ze silnic vedoucí Západním břehem Jordánu smí využívat pouze Izraelci. My musíme zajíždět několik desítek kilometrů,” upozorňuje.

Mříže, ploty, ostnaté dráty a kolony aut na checkpointu Kalandia

Celý Západní břeh je rozdělený do tří oblastí pojmenovaných A, B nebo C. V každé ze zón mají Palestinci jinou míru autonomie. Oblast A, která tvoří pouhých 18 % rozlohy Západního břehu Jordánu, je pod plnou civilní i bezpečnostní kontrolou Palestinské samosprávy. Izraelci mají vstup do této zóny zakázaný. Zóna B (22 %) sice podléhá palestinské civilní správě. O zajištění bezpečnosti se však dělí s izraelskou armádou. A nakonec zóna C, která tvoří 60 % palestinských území u Jordánu, je plně okupovaná Izraelci a Palestinci bez správných dokladů do ní nesmí.

Mohamed mi na mapě ukazuje, jak nejrychleji by se Palestinec se Zelenou kartou dostal z Ramalláhu do Hebronu. Prstem kličkuje po malých silničkách, vyhýbá se nejen velkému Jeruzalému, ale i malým izraelským osadám na v zóně C. Nejpřímější cesta sice vede přes dva checkpointy Jeruzalém a Betlém dál na jih. Jenže to si mohu dovolit jen cizinci, nebo místní s Modrou kartou.

Máš nějaký zážitek z checkpointu přímo ty?” vyzvídám u Mohameda. Ten pátrá v paměti, usměje se a ironicky prohodí: “Jednou se na checkpointu udělala obrovská fronta. Lidé byli nervózní. Chvíli jsme zjišťovali co se děje a nakonec jsme objevili, že vojačka jednoduše spala.

Checkpoint 300

V hluboké noci, když celý Betlém ještě spí, je u checkpointu do Jeruzaléma rušno. Ti ze šťastnějších Palestinců, kterým se podařilo získat pracovní povolení pro Jeruzalém, nebo židovské osady, se mačkají v úzkém betonovém a zamřížovaném koridoru, ve kterých čekají na odbavení. Někteří míří do malých židovských osad jako Guš Ecion, Maale Adumím nebo Har Choma. Jiní do velkého Jeruzaléma nebo dokonce Tel Avivu.

V Betlémě slouží zeď také jako "plátno" pro různé umělce

Saláh, mladý podnikatel z Betléma, vysvětluje důvody, proč Palestinci tolik dychtí po práci v Izraeli. “Je to jednoduché, na Palestinských územích činí minimální mzda 300 USD, za zdí je to ale 1300 USD,” říká.

Ještě před východem slunce se začínají v koridoru před checkpointem scházet davy dělníků, kteří se mačkají v neforemném chumlu a snaží se procpat dál. Dav působí jako živá hmota, která se neřízeně kývá se ze strany na stranu. Neúnosné přelidnění nutí některé z dělníků vylézt až na mříže. Nad hlavami ostatních čekajících se tak snaží dostat víc dopředu po tenké betonové římse, přidržují se kovových mříží a plechové střechy. Ti, kteří nechtějí riskovat, přicházejí raději o několik hodin dřív, aby se vyhnuli největšímu náporu. Jenže to znamená být na místě klidně ve 2 hodiny ráno.

Brzy ráno se v tunelu tlačí stovky lidí, přes den zeje prázdnotou

Není kontrola jako kontrola

Checkpointy od sebe neoddělují jen města. Někdy jsou přímo uprostřed čtvrti. V Hebronu je jednou z nejzajímavějších památek Hrobka patriarchů, kam mám právě namířeno. Cesta vede úzkými kamennými uličkami Starého města. Na konci labyrintu však nenarážím na Abrahámovu mešitu, ale na ostnatý drát, točité mříže a neprůstřelné sklo.

V Hebronu stojí checkpointy dokonce v samém srdci města

Mladí kluci, kteří stojí přede mnou, vytahují celý obsah kapes a prochází bezpečnostním rámem. Když přicházím na řadu já, nemusím vůbec nic. Voják pokládá znuděně jedinou otázku: ”Máš u sebe nůž, zbraň, cokoli?” Stačí mé nepatrné zavrtění hlavou a mohu projít dál bez jakékoli další kontroly zavazadla. Procházím zamřížovanou ulicí a jsem uvnitř okupované části Hebronu H2, tedy v zóně C. Prostě jen v jiné ulici stejného města.

Pokud vás článek zaujal, pokračujte na reportáž z Bejrútu a zjistěte, jak vedle sebe žijí muslimové s křesťany. Nebo nakoukněte do iráckého Kurdistánu, který se vyrovnává s těžkou historií po Saddámu Husajnovi a IS.

Betlém Asie Palestina Západní břeh checkpoint reportáž

Související články

Pro zlepšování prostředí tohoto webu, analytické účely a cílenou reklamu využívám soubory cookies.

více informací rozumím