pasapusu.cz GLOBETROTTER

Při tomto rozlišení obrazovky se nacházíte v omezeném režimu stránek, kliknutím přejdete na mobilní verzi.

Cestování vlakem po Egyptě

Prémiový vlak společnosti Al Watania z venku moc vábně nevypadá Prémiový vlak společnosti Al Watania z venku moc vábně nevypadá

S egyptskými železnicemi je to stejné jako s celou společností. Je to svět chaosu a neorganizovanosti. Když se však podíváte trochu blíž, zjistíte, že se pod slupkou zmatků přeci jen nachází nějaký systém. Vlaky v Egyptě jsou skvělý způsob, jak tuto zemi projet. Oproti autobusům nabízí víc pohodlí a také bezpečí.

Obsah
Druhy egyptských vlaků
Nakupování jízdenek
Ceny jízdenek pro cestování vlakem po Egyptě

Praktické informace
Vlakem za památkami starověkého Egypta

Druhy egyptských vlaků

Prémiové lůžkové vlaky Deluxe

Noční vlaky společnosti Al-Watania poskytují největší komfort cestování na egyptské železnici. Jízdenky je možné zakoupit do jedno- nebo dvoulůžkových spacích kupé, jejichž cena je však v porovnání s ostatními spoji hodně vysoká (blíží informace o cenách jsou dále v článku).

V kupé mají cestující k dispozici zásuvku s 230V, zrcadlo a umyvadlo. Tlak vody je však minimální, proto je lepší dojít si na toaletu. Ty jsou umístěné na konci vozu a mají evropské mísy.

V kupé jsou zavěšená 2 lůžka nad sebou. Během dne je dolní lůžko složené a sedí se na sedačkách. Na noc stevard postel sklopí pomocí klíče. Pod dolním lůžkem naleznete žebřík, který poslouží cestujícímu ubytovanému nahoře.

Dvojice kupé vedle sebe je průchozí spojovacími dveřmi. Což může být výhodné pro čtyřčlenné společně cestující skupiny nebo rodiny. Dveře je samozřejmě možné z obou stran zavřít.

Konfigurace na sezení ve vlaku Deluxe Sleeper Watania

Dálkové vlaky Egyptských železnic

Dálkové vlaky bývají klimatizované, vezou vozy 1. a 2. třídy a bývají rozdělené na několik kategorií. Nejčastěji se v jízdním řádu setkáte se:

 • Speed Spanish AC (esbani - španělské výroby)
 • Special Service OD (faransawi - francouzské výroby)

Vlaky se španělskými vozy jsou starší a kvalitativně mírně horší z hlediska podvozků, díky kterým je jízda houpavá na výhybkách. Vlaky s francouzskými vozy mají navíc v oknech žaluzie a záclony, bývají čistější a celkově pohodlnější.

V 1. třídě naleznete sedačky v konfiguraci 2+1, ve druhé potom 2+2. Zásuvky na místech k sezení bohužel chybí, najdete je poněkud nevhodně pouze na toaletě.

Sedačky v 1. třídě jsou velice komfortní díky jejich šířce i rozestupům a hodí se i pro dlouhou cestu z Káhiry do Luxoru nebo Asuánu. Cestování dálkovými vlaky na této trase je až 4x levnější oproti lůžkovým vlakům společnosti Watania. Jízdní doba je zhruba o jednu až tři hodiny delší.

1. třída ve vlaku Speed Spanish AC

Nakupování jízdenek

Ve stanici

Pro nákup jízdenek ve stanici budete potřebovat ostré lokty. Nečekejte, že Egypťané dodržují pořadí ve frontě nebo její směr. 

Jízdenky na běžné neprémiové vlaky je možné zakoupit i v den odjezdu.

Ve velkých a turisty často navštěvovaných městech se vždy najde pokladní, která hovoří alespoň trochu anglicky. V těch menších bývá domluva složitější. Nejlepší je napsat si údaje o požadované jízdence na papír.

Ve velkých stanicích jsou k dispozici i automaty na jízdenky, ale v době přípravy tohoto článku (2021) nebyly funkční a použitelné.

Jízdenky na prémiové vlaky není možné sehnat v běžné pokladně, ale pouze ve Watania Sleeper Office. Na káhirském nádraží Ramses se jedna nachází vpravo od hlavního vstupu do stanice a další je v severní hale vedle běžných pokladen. Jízdenky je možné platit pouze v cizích měnách (USD, EUR, GBP).

Hala káhirského nádraží Ramses

Online na webu ENR

Kdo preferuje nákup v předstihu z pohodlí hotelu, může zvolit nákup jízdenky online. Rezervace se otevírají 2 týdny před odjezdem vlaku. Rezervovat můžete jízdenky do 1. a 2. třídy (AC1 a AC2).

Online nákup jízdenek má však také nějaká omezení. Není možné rezervovat jízdenky do regionálních vlaků ani odjezdy z menších stanic (např. Kom Ombo v údolí Nilu pro návštěvu zdejšího chrámu). Stejně tak web neslouží k nákupu lůžkových rezervací na vlacích Watania.

Postup pro nákup online:

 • zadejte https://enr.gov.eg > klikněte na English v levém horním rohu > klikněte na Sign up a vyplňte údaje označené hvězdičkou > aktivujte účet v emailu
 • přihlašte se do vašeho nového účtu > klikněte na “I agree to terms and contitions” (čímž souhlasíte s podmínkami pro nákup > vyplňte údaje pro cestu > zaplaťte

Oproti nákupu na pokladně si nemůžete vybrat vlastní místo a systém vám sedadlo automaticky přidělí. Platit je možné kartami VISA nebo MasterCard. Majitelem karty musí být vždy jeden z cestujících.

Nákup jízdenky na webu ENR

Online na webu Watania

Jediným místem, kde nakoupit jízdenky pro cestu vlakem Deluxe Sleeper bez dalších poplatků je web Watania Sleeping Trains

Společnost praktikuje cenovou politiku dvojích cen. Zatímco Egypťan zaplatí za jízdenku v kupé Double necelých 12 USD, cizinec téměř 7x více. Při rezervaci se nepokoušejte kupovat jízdenky pod jinou národností, při kontrole by byla rezervace zrušena.

V případě, že potřebujete jízdenky zrušit, počítejte se storno poplatkem ve výši 20 % v případě zrušení 3 dny před odjezdem a 25 % jeden den před odjezdem.

Při platbě kartou společnost účtuje poplatek 5 % z celkové ceny jízdenek.

Páteční modlitba na bazaru Chán al-Chalílí

Čtyři tváře Káhiry: Reportáž z egyptského velkoměsta

přejít na článek

Nákup ve vlaku

Další možnost kde jízdenku koupit, je přímo na palubě vlaku u průvodčího s malým příplatkem 20 EGP pro 2. nebo 30 EGP pro 1. třídu. 

Nevýhodou však je, že všechna místa ve vlaku jsou s rezervací a o tuto možnost s jízdenkou koupenou na palubě přicházíte. Průvodčí vás nasměruje na volné místo, jenže během cesty může přijít jiný cestující s místenkou na vaše sedadlo a vy se musíte přesadit.

Ceny jízdenek pro cestování vlakem po Egyptě

  Kategorie 1. třída 2. třída Double Single
Cairo – Alexandria Speed Spanish AC 73 EGP 57 EGP    
Cairo – Alexandria Special Service OD 130 EGP 103 EGP    
Cairo – Luxor Watania Deluxe Sleeper     80 USD 120 USD
Cairo – Luxor Special Service OD 255 EGP 172 EGP    
Cairo – Asuán Watania Deluxe Sleeper     80 USD 120 USD
Luxor – Asuán Special Service OD 120 EGP 88 EGP    

Praktické informace

Klimatizace

Ať cestujete v létě nebo v zimě, vždy si berte s sebou do vlaku teplejší vrstvu oblečení (kalhoty, mikinu). Klimatizace bývá nastavená na nízké teploty a po hodině jízdy vám může být pěkná zima. Obzvlášť v letních měsících může být rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou velký a je to o nemoc.

Jídlo a pití

Součástí jízdenky ve vlacích společnosti Watania je i večerní snack a snídaně. Jídlo přinese stevard přímo do kupé. Nečekejte víc než obložené pečivo, ovoce, malý zákusek, případně olivy v pytlíku. Na pití džus v krabičce a čaj nebo káva. Vše hygienicky zabalené s plastovým příborem. U stevarda je také možné dokoupit další občerstvení. V prostřední části vlaku bývá řazený barový vůz pro večerní posezení u drinku.

V dálkových neprémiových vlacích jídelní vůz chybí. Vlakem však projíždí stevard s minibarem, takže hladoví a žízniví nebudete.

Další možností, jak si dokoupit proviant na cestu jsou bistra na nástupištích. Pokud vlak stojí ve stanici trochu déle, je možné vyskočit a doplnit si zásoby.

Hygiena

Nejvyšší úroveň hygieny samozřejmě naleznete v prémiových lůžkových spojích. Personál se o toalety stará průběžně během jízdy, proto je k dispozici toaletní papír i ke konci jízdy. Pro lepší hygienu slouží i jednorázové igelitové ubrousky na záchodové prkénko. 

V ostatních vlacích bývají však hygienické podmínky o poznání horší. Voda častokrát neteče už ve výchozí stanici, záchody bývají neudržované a toaletní papír je lepší vzit vlastní.

Obecně není čistota v egyptských vlacích na úrovni srovnatelné s Evropou. Na oknech leží husté nánosy prachu a malé částečky písku, kterými bývají zanesené dokonce i sedačky. Celkový dojem působí zanedbaně.

Přijatelná hygiena na toaletě vlaku Slepper Deluxe Watania

Orientace

Na egyptské železnici bolestně chybí odjezdové tabule s informacemi o nástupištích, ze kterých vlaky odjíždí. Obzvlášť v Káhiře se vám může stát, že budete poletovat mezi nástupišti díky “zaručeným radám” místních. Vždy se proto informujte u zaměstnanců egyptských drah a raději si nechte potvrdit správnost vlaku průvodčím ještě před nástupem.

Jak cestovat nalehko

Jak se sbalit nalehko a cestovat úsporně a efektivně

přejít na článek

S orientací v menších stanicích vám může pomoci, že provoz na egyptské železnici je levostranný. Podle toho můžete odhadnout nástupiště, na které přijede váš vlak.

Pro lepší přehled na egyptských nádražích je dobré naučit se číst deset základních číselných arabských symbolů. 

Dieselové lokomotivy Henschel na nádraží Cairo Ramses

Vlakem za památkami starověkého Egypta

Železniční trať z Káhiry do Asuánu probíhá úrodným pásem řeky Nilu, který byl domovem starověkých Egypťanů. Vlakem tedy můžete navštívit mnoho důležitých i méně známých faraonských památek. V tomto seznamu naleznete železniční stanice s blízkými chrámy a památkami:

 • Káhira
 • AI Hawandeya – archeologické areály Memfis a Sakkara
 • Minya - Al Amarna, Beni Hasan (hrobky Chetiho a Baquet III.)
 • Sohag – zádušní chrám Setiho I.
 • Kena – chrámový komplex Dendera
 • Luxor – Karnak, chrám Hatšepsut, Údolí králů
 • Esna – chrám boha Chnuma
 • Edfu – Horův chrám
 • Kom Ombo – chrám Kom Ombo
 • Asuán

Ve stanici Kom Ombo nedaleko Asuánu

Člověk míní, železnice mění. I když informace pravidělně aktualizuji, ruku na koleje bych si za ně dát netroufl. Aktuální informace proto vždy ověřujte na stránkách jednotlivých společností. 

Afrika Egypt vlak

Související články