Při tomto rozlišení obrazovky se nacházíte v omezeném režimu stránek, kliknutím přejdete na mobilní verzi.

Jak na levné letenky: 18 tipů a doporučení pro rok 2020

Letenka Qatar Airways Letenka Qatar Airways

Lidé by chtěli jednoduchý návod na to, jak koupit levné letenky. Podle datového analytika Patricka Surryho ze společnosti Hopper, která se zabývá predikcí cen, neexistuje jeden nejlepší den nebo čas pro nákup letenek. “Faktorů, které ovlivňují cenu je mnoho. Den kdy cestujete, jak dlouho se zdržíte, letiště nebo jak moc dopředu letenku kupujete,” řekl pro New York Times. Nákup letenek je sofistikovanou činností, která hraničí až s datovou analytikou. Při troše snahy a dodržení určitých pravidel, však může letenku za dobrou cenu sehnat každý. Není to až taková věda, pokud víte jak na to.

Kdy kupovat levné letenky
Ve které dny letět
Notifikace
Odlety a přílety na blízká letiště
Dny zvýšené poptávky
Všechny lety na jedné rezervaci
Akční letenky
Cenové predikce
Přímo nebo s přetupem
Error fare
Fuel dumping
Skiplagging
Rozdělené letenky

Kdy kupovat levné letenky?

Nákup letenek příliš brzy nemusí být vůbec výhodný. Pokud se rozhodnete naopak příliš pozdě, můžete zaplatit dokonce ještě víc. Podle analýz facecompare.com byste měli nákup letenek směřovat na dobu ne dříve než 5 měsíců a ne později než 1,5 měsíce před odletem

Ve které dny letět?

Ušetřit při nákupu letenky lze i přizpůsobením dne, kdy poletíte. Obecná rada zní, že levnější bývají letenky obvykle ve všední dny směrem k prostředku týdne. Analytici farecompare.com však šli ještě dál a přepravili detailní doporučení v závislosti na ročním období.

Nastavte si notifikace na změny cen

Nezapomeňte si nastavit upozornění v případě, že se ceny letenek na vámi požadované trase změní. Notifikace umožňují např. farecompare.com nebo Google Flights.

Zvažte odlety a přílety z blízkých letišť

Ačkoli odbavilo pražské letiště v roce 2019 rekordních téměř 18 milionů cestujících, rozhodně nepatří v Evropě k těm největším. Proto je vhodné při plánování své cesty zahrnout huby i v sousedních zemích.

Když plánuji cesty já, automaticky přidávám Vídeň (VIE), Mnichov (MUC) a obě berlínská letiště (BER). V některých případech doplním tento základ ještě o Norimberk (NUE), Drážďany (DRS), Lipsko (LEJ) nebo Budapešť (BUD). Pro cestující ze severní Moravy může být výhodný i Krakov (KRK) nebo Katovice (KTW).

Flexibilní buďte i při výběru cílového letiště. Jako jeden příklad za všechny bych uvedl Jordánsko. Pokud se chystáte do tohoto pouštího království, nezapomeňte si přidat jako jedno z cílových letišť i izraelský Ejlat. Z Prahy totiž na letiště Ramon létá v zimní sezóně 2x týdně Ryanair s cenami začínajícími mírně nad 1000 Kč zpátečně (2020). Ačkoli budete muset na hraničním přechodu zaplatit odjezdovou taxu ve výši zhruba 700 Kč, celková cena je stále extrémně výhodná. 

Vždy si tedy vyhledejte mapu letišť i v okolí vaší cílové destinace.

TIP: Úsporu si však dobře spočítejte. Odlet z letiště v sousední zemi znamená častokrát další náklad spojený s autobusovou/vlakovou jízdenkou, odjezdovými taxami nebo ubytováním. Dávejte si také dostatečnou časovou rezervu na možné dopravní komplikace cestou na letiště.

Vždy vybírejte více odletových míst

Vyhněte se dnům zvýšené poptávky

Jako nejlepší příklad bych uvedl Vietnam a místní svátky nového lunárního roku Tét. V tomto období se doprava mění doslova v peklo. Jízdenky ani vnitrostátní letenky není možné sehnat, protože místa bývají vykoupená měsíce dopředu. I mezistátní letenky je komplikované sehnat, protože zámořští Vietnamci se vrací za svými rodinami a ceny bývají výrazně vyšší. 

Při letech z Prahy bývají exponovaným obdobím obvykle letní prázdniny, svátky kolem víkendů, Velikonoce, atd.

Všechny lety na jedné rezervaci

Další ze zlatých pravidel zní, mějte všechny lety ideálně na jedné letence. Pokud kupujete letenky zvlášť, nevztahuje se na vás ochrana v případě zpoždění návazných letů a cesta se může dramaticky prodražit. 

Jako příklad bych uvedl plánování mé zimní cesty do Ruska na Transsibiřskou magistrálu. Cestu jsem začínal ve Vladivostoku a hledal ideální spojení přes Moskvu, odkud odlétal odpolední spoj Aeroflotu. Mohl jsem koupit výrazně levnější let z Karlových Varů do Moskvy se společností Poběda, jenže na přestup by mi zbývalo jen málo času, musel bych vyzvedávat zavazadla a na přepážce Aeroflotu se  znovu odbavit. Nemluvě o případném zpoždění z důvodu počasí. V zimě podobné nepříjemnosti hrozí výrazně častěji. Chtěl jsem mít jistotu, proto jsem raději vybral Aeroflot už z Prahy. Vše pěkně na jedné letence. V případě zpoždění by mi tudíž společnost musela bezplatně zajistit místo na jiném pozdějším letu.

Letenky kupujte na stránkách dopravce

Letenky dnes nabízí kdekdo. Při bližším pohledu však zjistíte, že se ceny liší výrazně. Platí zlaté pravidlo, že letenky jsou nejvýhodnější na stránkách letecké společnosti

Výjimkou může být vyhledávač kiwi.com, který poskytuje vlastní záruku na kombinace letů, které byste nikdy nedostali na jednu letenku. Jako příklad bych uvedl cestu z Prahy do Kišiněva, kam není možné letět z České republiky přímo. Kiwi nabízí první segment s Ryanair do Benátek a další let operuje Wizzair. V případě, že byste návazný let nestihli, Kiwi zajistí alternativní letenku. Zde však POZOR: Kiwi podle svých obchodních podmínek zajistí přiměřenou alternativní přepravu nebo vrátí peníze. Představte si situaci, že jste nestihli let v Benátkách a volná místa zůstávají jen u “nepřiměřených” společností. Což je logické, protože v den odletu bývají letenky výrazně dražší. Pokud nastane tato situace, potom vám Kiwi vrátí peníze. Jenže vy jste v Benátkách bez možnosti přepravy

Druhým otazníkem u Kiwi je vymáhání kompenzací za zrušené nebo zpožděné lety. Zakoupením letenek u Kiwi automaticky zmocňujete právě tuto společnost k vymáhání a nemůžete si tak zvolit vlastního (třeba levnějšího) partnera. Pokud zastupovat nechcete, musíte sami aktivně do 30 dní požádat o zrušení zastupování.

TIP: Dejte si pozor na různé triky - např. Kiwi zobrazuje cenu letenek častokrát nižší než konkurence, nicméně poplatek za případná zavazadla vybírá výrazně vyšší než za kolik je prodává samotná letecká společnost. 

Sledujte nabídky akčních letenek

Akční letenky jsou hitem poslední doby. Sice se musíte přizpůsobit destinaci, společnosti, mnohdy rezignovat na pohodlí i svobodný výběr termínu. Jenže ceny bývají někdy ukrutně nízké. Superlevné letenky můžete sledovat na webech:

TIP: Akční nabídky si však před nákupem důkladně zvažte. Opravdu se vyplatí koupit letenku z Madridu do Mexico City za 13 000 Kč? Seženete cenově přijatelnou letenku do Madridu? Nebudete potřebovat v Madridu ubytování, protože let odlétá až druhý den ráno? Máte dostatek času, takže dlouhý layover stojí za cenový přínos?

A321 Turkish Airlines

Využívejte cenové predikce

Nákup letenek je v dnešní době sofistikovaná činnost a proto je výhodné používat pokročilé nástroje. Jedním z nich jsou i predikce vývoje cen letenek. Mezi nejlepší patří Hopper. Aplikace na základě poptávky identifikuje chování spotřebitelů dříve, než stačí letecké společnosti reagovat svými cenami. Služba stojí pouhých 5 USD a zákazníci platí jen v případě rezervace.

Letět přímo nebo s přestupem?

Jasně že je mnohem rychlejší a tím i pohodlnější letět z Prahy do New Yorku s Deltou nebo United bez přestupu. Obecně však platí, že lety s přestupem je možné sehnat většinou levněji. Čím více přestupů a delší doba, případně red-eye (tedy noční let), tím mají ceny tendenci klesat

Když jsem naposledy řešil nákup letenek ze súdánského Chartúmu do Káhiry, jako jedna z možností se nabízela trochu exotická společnost Saudia. Jednosměrný let přes Džiddu s layoverem 1,5 hodiny a celkovou dobou cesty 5:45 hod. vycházel na 7200 Kč. Alternativní let se stejnou společností ovšem přes Rijád s mezipřistáním dlouhým 8,5 hodiny a celkovou dobou letu 14 hodin vycházel téměř o 2000 Kč levněji.

Mějte flexibilní termíny

Možnost hýbat s daty odletu i příletu je pro nákup levných letenek zásadní. Některé vyhledávače umí pracovat s možností zahrnutí až +/-3 dnů kolem vašeho předpokládaného data cesty (např. letuska.czkayak.com nebo cestujlevne.com). 

Jaký vyhledávač letenek je nejlepší?

Vyhledávačů letenek je celá řada. Ostatně otevřít si stránku pro vyhledávání letenek není nijak složité. Co však rozhoduje je schopnost nabídnout pokročilé funkcionality. 

Pro mé cesty je jedničkou Google Flights:

 • umožňuje vložení až 5 odletových a 5 příletových letišť 
 • obsahuje cenový graf s pohledem až 2 měsíce dopředu od data plánované cesty
 • je možné nastavit emailové upozornění při změnách cen mé cesty
 • ve vyhledávání jsou zahrnuté i nízkonákladové společnosti
 • kalendář pro výběr termínů obsahuje nejnižší ceny ještě před odesláním požadavku na hledání; mohu tedy rovnou měnit termín podle nejnižší ceny ještě před hledáním
 • samozřejmostí je filtrace podle aerolinky, zavazadel, mezipřistání, ceny, času a přestupního letiště
 • koupit letenky přímo na Google Flights možné není, na konci vyhledávání však budete přesměrování buď přímo na leteckou společnost nebo důvěryhodné prodejce (o problematice důvěryhodnosti píšu dál v textu)

Cenový graf na Google Flights

Jakým vyhledávačům/prodejcům je lepší se vyhnout?

Letenky kupujte vždy na webu konkrétní letecké společnosti nebo u důvěryhodných a prověřených agentur. Já je kupuji většinou sám, ale dostal jsem se párkrát do situace, kdy jsem se neobešel bez pomoci skutečného letenkáře a v tomto směru mohu vřele doporučit Weco Travel. Na trhu však stále operují nedůvěryhodní prodejci, na které dokonce odkazují renomované vyhledávače letenek. 

Věříte, že je možné pořídit letenku levněji, než ji prodává sama letecká společnost? Potom víc než kdy jindy platí nechci slevu zadarmo. Tyto agentury žijí z transakčních poplatků a v případě změn nebo chyb účtují obrovské penále. Mezi frekventované stížnosti také patří nezaplacení nebo nepotvrzení rezervací letecké společnosti ze strany prodejce. Cestující se častokrát dozví, že má neplatný doklad až na přepážce odbavení těsně před odletem. Jakékoliv spojení s agenturou potom bývá skoro nemožné.

Na druhou stranu existují lidé, kteří služeb těchto agentur využili bez problémů. Stojí ale malá úspora za to riziko?  

 • Tripmonster (nechte se odradit zoufalými zážitky na trustpilot)
 • Lucky2go (nechte se odradit zoufalými zážitky na trustpilot)
 • Gotogate (nechte se odradit zoufalými zážitky na trustpilot)
  a mnoho dalších

Reputaci prodejců si vždy ověřujte předem.

Error fare

Akční letenky můžete najít v podstatě dvojího typu. Buď se jedná o marketingové akce leteckých společností (kterým se někdy říká discount fare) nebo jde o chybu v zadání do systému a v tom případě se jedná o tzv. error fare. V druhém případě však hrozí, že společnost chybu zjistí, letenku vystornuje a vám vrátí peníze. S rezervacemi ubytování a dalších služeb proto počkejte minimálně několik týdnů. Sleduje fóra, kde se problematika levných letenek řeší.

Fuel dumping

Hackování je oblasti nákupu letenek už vysokou školou. Nejedná o jednoduchou techniku a rozhodně není bez rizika. Aerolinky podobné letenky v minulosti stronovaly bez nároku na vrácení peněz a hrozily doživotními zákazy cestování na jejich palubách, mazáním nasbíraných mil, atd.

Jak fuel dumping funguje? V principu musíte najít lety s vysokými palivovými příplatky, které odmažete přidáním vhodného doplňkového segmentu. Ten musí být u stejné letecké společnosti, případně partnerské aerolinky nebo v rámci aliance. K tomu budete potřebovat vyhledávač letenek, který umí rozpadnout cenu na jednotlivé položky, např. ITA MAtrix. Více informací k fuel dumpingu najdete na webu Levný letenky.

Skiplagging 

Další způsob jak ušetřit na letenkách je vynechání posledního segmentu cesty. Představte si to na příkladu. Chcete letět z Helsinek do Mnichova. Standardní schéma letu je z bodu A do bodu B. Vy však nekoupíte letenku do Mnichova, ale až do Milána s přestupem v Mnichově. Tedy poletíte podle schématu A - B - C. V Mnichově vystoupíte z letadla z letiště odejdete. Skiplagging vám může pomoci ušetřit desítky % z původní ceny letenky.

Z tohoto důvodu funguje tato technika pouze jednosměrně. Jakmile totiž nenastoupíte následující segment, zbytek letenky automaticky propadá. Proto je vhodné vzít si pouze příruční zavzadlo. Skiplagging zkoušejte i pro lety v business třídě, kde mohou být rozdíly ještě výrznamnější oproti economy. 

Aerolinky ovšem podobné hacky přímo nesnáší. Lufthansa dokonce požadovala 2000 USD jako kompenzaci po cestujících, kteří ji takto “obehráli”. Jiné společnosti mohou mazat nasbírané míle nebo udělit zákaz vstup na palubu.

Z Istanbulu do Bělehradu za 12 000 Kč ve třídě Business
Na obrázku nahoře letenka s Air Serbia ve třídě business za 12 000 Kč. Dole je letenka se stejnou společností, ve stejný den a ve třídě business jen za necelých 6 500 Kč. Poslední segment z Bělehradu dál do Prahy však cestující neproletí amá tak letenku skoro o polovinu levněji.
Pokud koupíte letenku až do Prahy, vyjde třída business jen na necelých 6 500 Kč

Rozdělte letenky 

Ačkoli jsem o několik odstavců výš radil, že nejlepší je mít všechny segmenty na jedné letence, existují případy, kdy se vyplatí lety naopak rozdělit a nakombinovat více nízkonákladových společností. 

Jako příklad se nabízí spojení do Bombaje nebo Kočínu. Běžně šlo zpátečmí letenky z Prahy sehnat mírně nad 12 000 Kč. Vhodnou kombinací low-cost společností se mi však podařilo cenu stlačit pod 10 000 Kč. Když z Prahy do Dubaje ještě létaly Smartwings, bylo možné pořídit akční letenku za pouhých 6 000 Kč. Druhý segment potom zajistila kuvajtská Jazeera nebo indické IndiGo za méně než 4000 Kč. 

Pro tuto techniku je však nezbytná dobrá znalost leteckých linek. Pomocníkem mohou být stránky letišť na Wikipedii, které uvádí většinou aktuální linky leteckých společností a cílové destinace. Díky tomu můžete vlastnoručně objevit mnoho netušených variant spojení.

TIP: Nezapomínejte však na poplatky za zavazadla u nízkonákladových společností a další  dodatečné náklady. Některé nejlevnější společnosti totiž létaly místo Dubaje z Abú Zabí a to znamená dalších několik desítek dolarů za přejezd autobusem.

Základní modelová situace

Nyní demonstruji na modelové situaci (bez skiplaggingu nebo fuel dumpingu), jak bych postupoval při vyhledávání letenek do Saigonu s vázaným termínem a flexibilitou jen pár dní.

 • ve vyhledávači Google Flights zadávám jako místo odletu PRG, VIE, BER, MUC
 • jako místo příletu SGN, HAN, DAD, BKK a přidávám předpokládaný termín
 • otevírám nové okno Google Flights a zadávám BKK pro odlet a SGN, DAD pro přílet, v kalendáři nastavuji termíny letů tak, aby zhruba navazovaly na přílety do Bangkoku z Evropy 
 • otevírám Cenový graf a posunuji termíny cesty podle cenových sloupců
 • přímo do Saigonu vychází nejlevněji let s AirChina za 11 200 Kč, v Pekingu je však layover 15 hodin a odlet je plánovaný z Mnichova, což znamená další náklady za autobus
 • volím tedy KLM do Bangkoku za 10 000 Kč s přestupem 1,5 hodiny v Amsterdamu a dokupuji zpáteční letenku s AirAsia za 1 800 Kč z Bangkoku Don Mueang do Saigonu a počítám s dostatečnou rezervou pro přejezd mezi letišti
praktické letenky

Související články

Pro zlepšování prostředí tohoto webu, analytické účely a cílenou reklamu využívám soubory cookies.

více informací rozumím