pasapusu.cz GLOBETROTTER

Při tomto rozlišení obrazovky se nacházíte v omezeném režimu stránek, kliknutím přejdete na mobilní verzi.

Cestování po Indii: Praktické rady pro rok 2024

Jallianwala v paňdžábském Amritsaru Jallianwala v paňdžábském Amritsaru

Ať už se chystáte do Indie za jógou, himalájskými štíty, nádhernými plážemi nebo vás láká slavný Tádž Mahál, počítejte s tím, že vás tato země prověří jako cestovatele.

První návštěva tohoto úžasně malebného a rozmanitého koutu světa přináší pořádný kulturní šok. Krávy procházející se po nástupištích, nekonečné troubení desetitisíců rikš v centrech velkých měst a Indové schopní civět vám do obličeje z těsné blízkosti během několikahodinové cesty vlakem.

Někdo si tuto zemi ihned zamiluje, jiný ji po první návštěvě do konce života zavrhne. Připravte se, bude to velká jízda.  

Obsah:

e-VISA, vízum do Indie a vstup do země
Peníze a ceny v Indii
Jaké zásuvky se používají v Indii
Jakým jazykem se mluví v Indii
Kdy jet do Indie – počasí v Indii
Doprava v Indii
SIM karty a internet v Indii
Očkování do Indie a zdraví
Voda v Indii
Ubytování v Indii
Zajímavá místa Indie
Chráněné a zakázané oblasti
Smlouvání v Indii
Bezpečnost v Indii
Kulturní šok v Indii

e-VISA, vízum do Indie a vstup do země

Občané ČR vízum do Indie potřebují. Žádat můžete o 2 druhy víz – standardní nebo elektronické (eVisa).

Vízum do Indie

e-Visa
Pokud splníte podmínky pro získání eVisa, je to nejrychlejší a nejjednodušší způsob získání vstupního povolení do Indie:

 • o elektronické vízum můžete požádat na stránce https://indianvisaonline.gov.in/evisa/tvoa.html
 • vstup s e-Visa je možný pouze letecky na jednom z 26 mezinárodních letišť nebo 6 přístavů
 • Indii je možné opustit jakýmkoliv dopravním prostředkem na jakémkoliv přechodu
 • elektronické vízum se vydává ke 2 vstupům (jakmile získáte razítko do pasu na jednom ze vstupních míst, můžete při opětovném návratu do Indie vstupovat již všemy dostupnými hraničními přechody)
 • o e-Visa je možné žádat pouze 2x za rok
 • podmínkou vydání je prokázání se zpáteční letenkou nebo jízdenkou/letenkou pro opuštění země + předložení dostatečných finančních prostředků
 • u 30denních víz začíná běžet platnost dnem vstupu do země (na letišti/v přístavu dostanete vízové razítko), u ročního a 5letého víza začíná běžet dnem udělení (maximální délka pobytu 90 dní v kuse u dlouhodobých víz)
 • o vízum je možné žádat nejdříve 120 a nejpozději 4 dny před příjezdem do Indie
 • eVisa není možné prodloužit ani převést na jiný typ

Kolik stojí e-visa do Indie

  30 dní (DUB-ČVC) 30 dní (SRP-BŘE) 1roční 5leté
eVisa 10 USD 25 USD 40 USD 80 USD


Standardní vízum
Pokud nesplňujete některé z výše uvedených pravidel, musíte podat žádost také elektronicky na této stránce https://indianvisaonline.gov.in/visa/index.html. Poté se osobně dostavíte na indické Velvyslanectví v Praze v pracovních dnech mezi 9:30 a 11 hod. a získáte vízovou samolepku do pasu.

 • Vyplňte a vytiskněte formulář
 • Přiložte pasovou fotografii o rozměru 5x5 cm
 • Přiložte kopii letenky
 • Přiložte kopii pasu
 • Přiložte plán cesty po Indii
 • Přiložte potvrzení o dostatečné hotovosti (výpis z účtu – stačí stav)

Přehled cen standardních víz do Indie.

Kompletní informace naleznete na webu MZV.    

Bombaj, pláž Chowpatty

Bombaj: Pestrá mozaika života v indickém velkoměstě

přejít na článek

Peníze a ceny v Indii

Bankomaty

Bankomaty najdete ve větších městech na každém rohu. Ne z každého se vám však podaří vybrat. Některé neakceptují evropské platební karty. Dále také počítejte s poplatkem, který většina bank účtuje. Pohybuje se v jednotkách procent.

Platby kartou

Ačkoli možností placení kartou v Indii neustále přibývá, nemůžete se na ne spolehnout. V dražších restauracích, hotelech, při nákupu jízdenek nebo letenek zaplatit půjde. V menších provozovnách, hostelech nebo na trhu uspějete pouze s hotovostí.

Já s sebou na cesty vozím kartu Revolut, která má po splnění určitých podmínek velice výhodné kurzy. Ale vedle karty se bez štosu "gándhíů" prostě neobejdu.

Velké bankovky

Indie je levná země. Mnohé zdejší služby jsou násobně levnější než v Evropě, proto se vám bankovka v hodnotě 500 rupií nemusí zdát kdovíjak vysoká. Jenže pro mnohé Indy je to naopak. V levnějších restauracích, meziměstských autobusech, rikšách nebo na tržnici vám na tuto bankovku těžko někdo vrátí. Snažte se vysoké hodnoty rozměňovat na menší při každé vhodné příležitosti.

Hodnoty indických bankovek: 10, 20, 50, 100, 200, 500. Bankovka v hodnotě 2000 INR byla stažena z oběhu v roce 2023.

V Indii platí zákaz vývozu indických bankovek ze země. Proto ani není možné vyměnit rupie v českých směnárnách. Pokud si ovšem z cesty odvezete pár papírků, nikdo to řešit nebude. 

Indické rupie

Ceny pro turisty

Bývaly doby, kdy cizinci zaplatili za vstup do Rudé pevnosti v Dillí 1,5 rupie stejně jako Indové. Dnes však za vstup do indických památek zaplatíte jako návštěvník z Evropy klidně 22x víc než Ind. Zatímco místní bude stát vstup do Tádž Mahálu 50 rupií, cizí turista musí vytáhnout z peněženky 1 100 rupií (2022). Problematiku hezky popisuje článek na tybrdo.cz

Aktuální kurz indické rupie k české koruně

CZK > INR

Příklady cen (2024)

 • Paneer Tikka Masala v levnější restauraci 120-250 INR
 • Paneer Tikka Masala v dražší restauraci 250-450 INR        
 • Pivo v baru (centrum Bombaje) 250-450 INR 
 • Pivo v baru (Goa) 170-250 INR
 • Pivo Kingfisher v obchodu s alkoholem od 120 INR
 • Láhev vína v obchodu s alkoholem od 590 INR
 • Jízdenka Dillí-Váránasí (AC3 sleeper, Expres) 1 165 INR
 • Letenka Dillí-Bombaj (Indigo, nákup 1 týden před odletem) od 3 500 INR
 • 1l balené vody 20-30 INR
Sádhu ve Váránasí

Váránasí: V hlavní roli Ganga a smrt

přejít na článek

Jaké zásuvky má Indie

V Indii najdete zásuvky typu C, D a M. Standardní napětí je 230 V a frekvence 50 Hz.

Typ C se někdy označuje jako euro zásuvka. V Indii jich je však jako šafránu. Typ D má 3 kulaté hroty a někdy se vám podaří zasunout do zásuvky i naše “céčko”. "Déčko" je nejčastějším typem. Typ M je podobný typu D, jen má větší hroty. V některých hotelech naleznete multifunkční zásuvky, do kterých zasunete více typů vidlic.

Pro cestu do Indie je proto nejlepší koupit vhodný adaptér. Pokud se vám rozbije, seženete jej jakémkoli krámku na ulici.

Jakým jazykem se mluví v Indii

Vzhledem k tomu, že každý indický stát si stanovuje vlastní úřední jazyk, najdeme jich v této zemi celkem 22. Nejčastěji používaným jazykem je hindština. Mluví jím však jen půlka populace. Velké zastoupení mají také jazyky jako bengálština nebo maráthština.

Vzhledem k tomu, že Indie bývala britskou kolonií, domluvíte se zde také anglicky. Angličtina je současně druhým oficiálním jazykem. Kvalita doruzumění však výrazně kolísá. Zatímco jeden Ind chodil do školy, kde měli všechny předměty v angličtině, jiný zná sotva 10 slovíček a potom přichází na řadu ruce a nohy. 

Kdy jet do Indie – počasí v Indii

Do Indie se dá vyrazit během celého roku. Jen je potřeba vhodně zvolit lokalitu. Indické klima ovlivňují monzuny, které na jednu stranu přináší životodárnou vláhu, na druhou však výrazně ztěžují cestování. Mnohá místa se ocitají každoročně pod vodou, což omezuje železniční i leteckou dopravu. Není tedy divu, že se v indickém Cherapunjee nachází také nejdeštivější místo na světě. 

Kdy jet do Indie a klimatická pásma v Indii

Druhým extrémem bývají úmorná vedra, která sužují obzvlášť pouštní oblasti v severní části Indie. Místa jako Jodhpur, Váránasí nebo Jaisalmer zasahují horka, kdy rtuť teploměru šplhá ke 42° C. Nejteplejším místem Indie je Sri Ganganagar, které drží teplotní rekord 50° C.

Hlavní sezona pro návštěvu většiny míst Indie je od října do dubna. V tomto období jsou teploty příjemnější a slunečné dny panují v celé Indii. Výjimkou je oblast Himalájí v severní části Indie, kde v tomto období silně sněží, teploty padají hluboko pod nulu a některé průsmyky nejsou průjezdné.

Palác v Leh a město

Ladakh – Průvodce Malým Tibetem

přejít na článek

Pokud hledáte jeden univerzální měsíc, ve kterém je ideální vyrazit do Indie, potom svoji cestu směřujte na říjen. Snad vyjma státu Tamil Nadu je v tomto období na většině území Indie příjemné počasí bez větších dešťů.

Kam vyrazit: většina země vyjma hor

Patnem beach v indickém Goa

Od dubna do června přichází do některých oblastí léto a teploty stoupají nad 45° C. Typicky v Radžastánu.

Od června do září naopak očekávejte vydatné srážky s vysokou vlhkostí vzduchu. V tomto období platí víc než kdy jindy označení “je tam jako v prádelně”. Ovšem i v této části roku je možné do Indie vyrazit a užít si ji. Ve východní části země přichází monzun netypicky mezi říjnem a listopadem, proto je stát Tamil Nadu vhodný pro návštěvu i v létě.

Kam vyrazit: Himaláj, Kašmír, Dharamsala, Váránasí, stát Tamil Nadu, Sikkim

Projížďka po Ganze ve Váránasí

Doprava po Indii

Autobusy v Indii

Indické autobusy dokáží být jak příjemnou alternativou k vlakům, tak i noční můrou, během které stojíte v přeplněném vozidle na jedné noze a opíráte se o klec se slepicemi. Podobnou jízdu jsem zažil při cestě do Auroville, která byla okořeněná ještě rozbitým motorem.

Na krátké a středně dlouhé vzdálenosti jede každý, kdo se do autobusu dostane. Cestující, kteří se dovnitř už nedostanou, jedou vyklonění z otevřených dveří autobusu.

Na dlouhé vzdálenosti se již prodávají jízdenky přesně na počet sedadel.

Pokud cestujete mezi velkými městy dálkovými autobusy, setkáte se s označením AC (s klimatizací) a non-AC (bez klimatizace).

Pokud na dané lince jezdí lůžkové autobusy, máte štěstí. Cestování po Indii vleže je velice pohodlné a dá se dobře spát. Lepší společnosti dávají cestujícím ložní prádlo, vodu a malý snack. Takové autobusy jsou označené jako AC Sleeper 2+1. Čísla značí v jaké konfiguraci jsou uspořádaná lůžka. Tedy dvě vedle sebe a samostatné přes uličku.

Indický Sleeper bus je pohodlný způsob, jak procestovat zemi

Narazit můžete také na označení Semi-sleeper 2+2. V těchto autobusech cestující jezdí na polohovatelných sedadlech. Není to sice postel, ale sedačka má podnožku a opěradlo je možné částečně sklopit. 

Jízdenky na autobusy je možné sehnat i pár dní před odjezdem. Což je obrovská výhoda oproti vlakům, které bývají vyprodané týdny dopředu.

Největší překážkou cestování autobusy jsou stanice. Různé linky provozují různé společnosti a každá společnost může odjíždět z jiného místa. V některých městech zastavují autobusy třeba jen u benzínové pumpy. Pro cizince proto může být oříšek, místo zastavení najít. 

Cenově bývají AC Sleepery srovnatelné s vlakem třídy AC3.

Příklady cen (2023):

 • AC Sleeper 2+1 Dillí-Váránasí 860-2148 INR
 • AC Sleeper 2+1 Bombaj-Bengaluru 1400-2700 INR
 • AC Semi-sleeper 2+2 Dillí-McLeod Ganj/Dharamsala 858-1500 INR

Jízdní řády a autobusové jízdenky můžete hledat na:

 • redbus.in
 • goibibo.in
 • yatra.com
 • makemytrip.com

Weby však mají omezený přístup pro uživatele mimo Indii. 

Slum v Bombaji

Kasty: Indické životní stigma

přejít na článek

Vlaky v Indii

Indickou železnici jsem do šířky zpracoval v článku Cestování vlakem po Indii.

Vnitrostátní letecká doprava po Indii

Létání po Indii je rychlé, pohodlné, bezpečné a hlavně levné. Letecká doprava je obecně unifikovaná a velké dobrodružství na palubě moc nezažijete. Je to však efektivní způsob dopravy na velké vzdálenosti. Zatímco nejrychlejší spoj Rajdhani urazí cestu z Bombaje do Dillí za 15,5 hodiny, letadlu stejná cesta zabere pouhé 2 hodiny.

A320 Indigo na letišti v Bombaji

Vlajkovým dopravcem Indie je společnost Air India. Dlouhá léta patřila státu a poskytovala velice pochybné služby ve starých a "olétaných" letadlech. V roce 2022 se ji však konečně podařilo zprivatizovat a vlastníkem je dnes Tata Group. Ta se Air India snaží přetvořit v moderní společnost.

Air India však není největší společností v zemi. Prvenství z hlediska podílu domácích letů i velikosti flotily drží dopravce IndiGo. Jde o spolehlivého dopravce, který funguje na nízkonákladovém principu s doplatky za dodatečné služby. Lety operuje pouze v jedné třídě.

Pokud při cestách letadlem po Indii hledáte pohodlí a kvalitu, potom při své cestě vsaďte na společnost Vistara. Je to fullservisová aerolinka, která provozuje jak vnitrostátní, tak i mezistátní lety. Web Skytrax ji hodnotí jako 4hvězdičkovou společnost. Spoluvlastníkem této společnosti jsou Singapore Airlines, což je samo o sobě zárukou kvality.

Další společnosti, které provozují lety v Indii jsou SpiceJet, GoFirst, AirAsia nebo Akasa Air.

Příklady cen letenek (jednosměrně, 2024):

 • Čennaí - Dillí 7 300 INR
 • Bombaj - Váránasí 5 888 INR
 • Dillí - Leh od 4 800 INR
 • Kolkata - Chennai 6 500 INR
Letenka Qatar Airways

Tipy na levné letenky: 18 funkčních rad pro rok 2022

přejít na článek

Městskou dopravou, taxíkem, Uberem, Ola, rikšou

Ještě do nedávna bývaly nejdůležitějším prostředkem pro cestování po městech autorikši. Ve velkých městech jich najdete desetitisíce. Stačí mávnout a můžete vyrazit.

Při cestování rikšou vždy trvejte na zapnutém taxametru. V Bombaji je to standard a automaticky jej nezapne pouze minimum řidičů. Jenže v takovém Dillí je mnohem horší. Jakmile řidič spatří bílou tvář, taxametr nezapne za žádnou cenu a nabídne dvoj či dokonce trojnásobnou cenu oproti skutečné.

V hlavním městě jsem se mockrát dohadoval nad vypnutým taxametrem, ale nikam to nevedlo. Nakonec nezbylo než tvrdě usmlouvat cenu, která stejně byla vyšší než skutečná. Nebo si zavolat jinou autorikšu pomocí aplikace. 

Jízda taxi po Bombaji

Na výběr je jich hned několi, např. Ola, OYE nebo Uber. Ty vám zavolají nejen rikšu, ale také taxi. Využívání aplikací má však jeden nedostatek a tím je geo lokalizace. Když si objednáte řidiče, tak vzápětí očekávejte telefonát ohledně upřesnění místa vyzvednutí, ačkoli jste místo jasně zadali v aplikaci. Mějte proto indické číslo.

Ve velkých městech jako je Bombaj, Dillí, Chennai nebo Bengaluru vznikají sítě linek metra a vlaků, které představují velkou konkurenci pro autorikšáře. Cestování metrem nebo příměstskými vlaky je rychlé, pohodlné a hlavně levné. Když jsem bydlel na couchsurfingu u kamaráda, jezdil jsem každý den z Kandivali do centra na konečnou Churchgate. Téměř hodinová cesta mě vyšla na pouhých 85 INR (2024).

Za 30km projížďku metrem v Dillí zaplatíte 50 INR a současně se nemusíte probíjet zácpami velkoměsta a dýchat vzduch plný splodin.

Rikši v Mamallapuramu čekají na své zákazníky

SIM karty a internet v Indii

V porovnání s Českem je indický internet v mobilu ukrutně levný. Indie má 5. nejlevnější mobilní internet na světě. Pořízení místní SIM karty je nejen výhodné, ale také nutné. Bez indického telefonního čísla se neobejdete například při online nákupu jízdenek.

SIM karty můžete nejpohodlněji sehnat hned po příletu na jednom z indických letišť (operátor Airtel). Nezbytnému papírování (kopie pasu, kopie víza, pořízení fotografie kamerou u kiosku) se nevyhnete. Pokud pořizujete SIM kartu po příletu v Dillí, musíte počkat zhruba 2 hodiny na aktivaci.

Aktuální cena od Airtel na letišti v Dillí s 1,5 GB internetu/den: 450 INR (2024). Peníze mějte přesně, zaměstnanci často nemají nazpět nebo to aspoň předstírajjí.

Nákup na letišti je efektivní, ale mírně dražší. Pokud počkáte s pořízením až ve městě, budete odměněni nižší cenou, širším výběrem operátorů, ale větším papírováním. Turistické SIM karty prodávají také některé hostely s přirážkou (např. řetezec Moustache).

TIP

Při pořizování SIM karet je potřeba pohlídat, aby prodejce neprodal SIM kartu vázanou na jeden konkrétní indický stát. Při vyjetí by karta přestala fungovat. Dalším oblíbeným trikem je, že prodejce dá cizinci již použitou kartu, jejíž číslo je již registrované na mnohých službách (např. Indické železnice). Tudíž není možné založit další účty.

Pro cestu po státu Džammu&Kašmír budete muset zakoupit SIM kartu novou. Bežná infická vám nebude fungovat. SIgnál se opět aktivuje až po výjezdu z tohoto státu.

Očkování do Indie a zdraví

Záležitosti ohledně zdraví a očkování konzultujte vždy s odborníky na cestovní medicínu.

Žádné očkování před cestou do Indie není povinné (vyjma Žluté zimnice při příjezdu z endemické oblasti).

Lékaři doporučují před cestou základní očkování proti:

 • Žloutence typu A a B
 • Břišnímu tyfu 
 • zkontrolujte platnost očkování proti tetanu

Častá rizika a onemocnění (zvažte očkování/opatření)

 • cestovatelský průjem

Pravděpodobnost, že jej dostanete hraničí téměř s jistotou. Riziko můžete minimalizovat důslednou hygienou a výběrem tepelně upravených jídel. Nejčastěji se člověk nakazí z různých street foodů. Obzvlášť v Indii platí: “Boil it, peel it, cook it or leave it” (tedy uvařte to, oloupejte to, upečte to nebo to nechte být). Před cestou je dobré poradit se s lékařem ohledně vhodných probiotik.

Toaleta v indickém vlaku

 • cholera

Cholera je průjmové onemocnění, které však není v Indii příliš rozšířené (1 případ na 100 000 obyvatel). Lékaři uvádí, že profylaxe proti choleře předchází i dalším formám průjmů. Plně rozvinutá cholera přináší v 50 % případů smrt. Pokud se zachytí včas, je riziko úmrtí mizivé. Přenáší se znečištěnou vodou a potravinami.

 • Meningokokové nákazy

Infekce se přenáší kapénkami, tudíž rizikové bývají hlavně uzavřené prostory, jako např. dopravní prostředky. Očkování konzultujte s lékařem, já jsem si ho před cestou udělal. Statistiky meningokokových infekcí v Indii jsou údajně podhodnocené. Očkování se hodí i při cestách do jiných zemí, zvláště do meningokokového pásu subsaharské Afriky.

 • vzteklina

Proti vzteklině se lze nechat očkovat, ale v případě pokousání zvířetem člověk stejně musí na dodatečné injekce do nemocnice. Nejčastějším přenositelem vztekliny v Indii jsou potulní psi a opice. Během mých cest jsem několikrát viděl zaútočit psa nebo makaka na člověka (většinou děti), opatrnost je tedy na místě.

 • malárie

Ačkoli je malárie v Indii na ústupu, laboratoře zaznamenaly v roce 2021 160 000 případů. 65 % z nich byla nebezpečná tropická varianta. Většina případů se vyskytuje ve státech Odisha a Meghalaya. Použití antimalarik konzultujte s lékařem, já si však antimalarika do Indie neberu.

 • horečka dengue

V roce 2021 zaznamenaly laboratoře 190 000 případů horečky dengue v celé Indii. Jedná se o horečnaté onemocnění, které přenáší koáři. Vzhledem k bolestivému průběhu se mu přezdívá “lamač kostí”. Při nakažení typem DENV-3 nebo dvěma různými typy v průběhu času, hrozí vážný průběh v podobě hemoragické horečky.

Matrimandir, duchovní centrum Auroville

Auroville: Život v indickém utopickém městě bez peněz

přejít na článek

Voda v Indii

Kohoutková voda je v Indii opravdu problém. Rozhodně neriskujte ji nejen pít, ale nečistěte si s ní ani zuby. Balené vody je všude dost za ceny kolem 20 INR.

Problém je, že za sebou zanecháváte obrovské množství odpadu. Jako alternativa se může zdát filtr, který zabije bakterie a viry. Jenže ve vodě jsou častokrát obsažené různé nebezpečné chemické látky a těžké kovy, se kterými si už neporadí.

Ubytování v Indii

Dostupné a kvalitou přijatelné ubytování seženete v Indii všude. V případě, že ubytování rezervuji dopředu, využívám nejčastěji Booking nebo Agodu. Hodit se může i indické goibibo (dostupné pouze mimo Evropu), kde je nabídka ještě širší.

Pokud hledám ubytování naslepo, vždy se snažím platit ihned po vizuální kontrole pokoje. Vyhýbám se tak pozdějším problémům s cenou. Někteří manažeři rádi při odjezdu tvrdí, že jste se domluvili jinak. Tento problém vždy vyřeší rezervace přes nějaký ubytovací portál. Na druhou stranu však tímto způsobem nebudete schopni usmlouvat lepší cenu.

Indie je skvělá země na couchsurfing. Je tu velká komunita a moho přátelských lidí. Ve velkých městech jako Dillí nebo Bombaj nebudete mít se sháněním hostitelů velké potíže. V zapadlejších regionech to může být samozřejmě náročnější. Mějte vyladěný profil a dobře napsanou žádost na hostitele. V tomto článku najdete, jak získat hostitele na couchsurfingu.

TIP

Nejhorším místem, kde hledat ubytování v Dillí, je turistická čtvrť Paharganj. Můžete zde očekávat ty nejzákeřnější triky manažerů hotelů a recepčních.

Ačkoli jsem rezervoval ubytování přes Booking, recepční mě zavedl do pokoje, ve kterém byla místo okna jen díra ve zdi. Při argumentaci mi “vysvětlil”, že o zaskleném okně se v mé rezervaci nepíše. Cílem tohoto výstupu samozřejmě bylo, dostat mě do dražšího pokoje.

Paharganj je stoka. Dillí nabízí mnohem lepší místa, kde se ubytovat. Při mé poslední návštěvě jsem byl velice spokojený ve čtvrti tibetských uprchlíků Majnu Ka Tilla.

Zajímavá místa Indie

Indie je úžasně rozmanitá země, která má co nabídnout každému. Od ostrých štítů Himaláje, přes honosné paláce a posvátné chrámy až po nekonečné pláže Indického oceánu.

Pláž v indickém Goa (Patnem)

Pokud se do Indie chystáte poprvé, jistě si nenecháte ujít turisticky nejoblíbenější místa. Jakmile si ale splníte všechny Tádž Mahály, Rudé pevnosti a pláže v Goa, dejte šanci i těm méně známým, ale o to víc autentickým místům úžasné Indie.

Palác v Léh v indickém Himaláji

15 populárních míst v Indii

 • Agra (pevnost Agra, Tádž Mahal)
 • svaté město Váránasí
 • Dillí (Rudá pevnost, Qutub Minar, Gurudwara, Jama Masjid)
 • Bombaj (brána Indie)
 • Rishikesh (podhůří Himaláje, jóga)
 • Amritsar (Sikhové a Zlatý chrám)
 • Udaipur (kultura Rádžastánu)
 • Jaipur (kultura Rádžastánu)
 • Jaisalmer (poušť Thar, velbloudí trh a safari)
 • Ladakh (Himaláj a tibetská kultura)
 • Goa (pláže a koupání)
 • Darjeeling (čajové plantáže)
 • Dharamsala/Mcleod Ganj (sídlo dalajlamy)
 • Khajuraho (hinduistické a džinistické chrámy)
 • Madurai (chrámy jižní Indie)

10 alternativ k populárním místům Indie
Máte už plné zuby přeplněných památek, kde do vás neustále někdo naráží a nemůžete si užít kouzlo okamžiku? Zařaďte do svého itineráře místa, která nejsou přeplněná turisty, ale současně jsou podobné (ne-li lepší) než jejich známější sousedé.

 • Bundi (alternativa k Udaipuru)
 • Gokarna (místo Goa)
 • Sikkim (místo Ladakhu)
 • Varkala (místo Goa)
 • Omkareshwar (místo Rishikeshe)
 • Vagamon (místo Darjeelingu)
 • Spiti Valley (místo Ladakhu)
 • Maheshwar (místo Váránasí)
 • Osian (místo Jaisalmeru)
 • Bikaner (místo Jaipuru)

Džinistický chrám v Ranakpuru

5 zajímavých spirituálních míst Indie

 • Ayodhya
 • Tirupati
 • Gaya
 • Bhubaneshwar
 • SHirdi

Mešita Haji Ali v Bombaji

Chráněné a zakázané oblasti (Protected & Restricted Areas)

Veškeré oblasti nacházející se mezi tzv. vnitřní linií (Inner Line) a mezinárodní hranicí Indie jsou považované za Chránění oblasti (Protected Area). Pokud se tedy chystáte do některé z těchto oblastí, musíte si před cestou vyřídit vstupní povolení Protected Area Permit (PAP) nebo Restricted Area Permit (RAP). Toto zvláštní povolení budete potřebovat ve státech:

 • Arunáčalpradéš (celý stát)
 • Himáčalpradéš (některé části)
 • Džammú & Kašmír (některé části)
 • Manipur (celý stát)
 • Mizoram (celý stát)
 • Nagaland (celý stát)
 • Rádžastán (některé části)
 • Sikkim celý stát (některé oblasti jsou považované za Protected a jiné za Restricted)
 • Uttarakhand (některé části)
 • Andamany & Nikobary

Zde naleznete detailní přehled oblastí a území pro které potřebujete povolení.

O vstupní povolení je možné požádat na Indickém zastoupení v Praze. Pokud se již v zemi nacházíte, potom na všech Regionálních registračních úřadech (FRRO) v Dillí, Bombaji, Kalkatě, Čennají, Amritsaru, Bengalúru a Hyderabadu.

Povolení budete potřebovat například i v turisticky hojně navštěvovaném Ladakhu pro cesty do vzdálenějších oblastí mimo Léh. Dokument zařídíte buď prostřednictvím některé z turistických kanceláří ve měst nebo v DC&SDM Office. 

Formulář PAP a RAP můžete stáhnout na webu indického ministerstva vnitra.

Podmínky PAP a RAP:

 • Povolení se vydávají pouze pro skupiny 2 a více osob (pokud si na cestě najdete nějakého parťáka, který si PAP pořídí s vámi, cestovat potom můžete i odděleně)
 • Dokument je platí pouze pro předem specifikovanou trasu
 • Mějte s sebou dostatek kopií dokumentu (budete je odevzdávat na checkpointech)
 • Do 24 hodin se musíte registrovat u Foreigner Registration Office (někdy registraci provede ubytování)

Protected Area Permit (Indie)

Smlouvání v Indii

Smlouvání je v Indii základní dovedností. Je stejně důležité, jako schopnost vrhnout se mezi jedoucí auta, když potřebujete přejít silnici. 

Smlouvání je běžné u jakýchkoli služeb, ubytování pokud jej nemáte rezervované předem, nebo třeba když nakupujte suvenýry. Vždy si zjistěte skutečnou cenu dopředu. A i když cenu neznáte, stejně smlouvejte a snižte původní cenu o 50 až 75 %. Při cestách rikšou bez zapnutého taxametru bude skutečná cena zhruba o půlku levnější než uslyšíte od řidiče.

Smlouvání nezkoušejte všude tam, kde jsou ceny dané předem. Typicky jde třeba o nákup jízdenek nebo restaurace, kde vám číšník přinese menu. Výjimkou mohou být ubytování. Častokrát se stane, že ceník je sice vylepený na stěně, ale s cenou hýbat možné je.

Na trhu musíte vždycky smlouvat

Bezpečnost v Indii

Nejběžnějším problémem, se kterým se člověk při cestování po Indii setká, je běžná pouliční kriminalita. Většinou kapesní krádeže. Sám jsem málem přišel o telefon ve vlaku. Ledabyle jsem ho položil na postel při nabíjení a seděl otočený zády k oknu. Ve třídě sleeper mají totiž přes den okna jen mříže a je tak možné sáhnout rukou dovnitř z nástupiště. 

Velkým problémem Indie je množství znásilnění, které se stane každých 15 minut. Statistiky každoročně neúprosně stoupají, stejně jako brutalita. Znásilnění se navíc nevyhýbá ani cizinkám. Je vhodné, alespoň pro začátek, vzít si na cestu nějakého partnera a necestovat v sukních nebo jiném vyzývavém oblečení.

Plechové chatrče ve slumu Kibera

Slum: Co jsou a jak fungují tyto chudinské čtvrti

přejít na článek

Když jsem cestoval s kamarádkami po Indii poprvé, přejížděli jsme indicko-nepálskou hranici v Raxaulu v podvečer, kde jsme museli čekat na půlnoční vlak. Pro místní jsme byli málo vídanou atrakcí a pohledy snad třicetihlavého davu zblízka zkoumajícího naše obličeje nebylo moc příjemné.

V Indii si dávejte pozor na svoji platební kartu. Případy skimování bývají celkem časté jak u obchodníků, tak i v bankomatech. Já využívám kartu Revolut, u které si možnosti plateb nebo výběrů z bankomatů aktivuji v aplikaci vždy před akcí a poté zase tyto možnosti zakážu.

Chhatrapati Shivaji Terminus v Bombaji

V Indii se odehrálo několik teroristických útoků. Mezi nejznámější patří útok na hotel Taj v Bombaji (tento útok byl dokonce zfilmovaný) nebo vlak do Kalkaty, při kterém zahynulo několik desítek cestujících. Pravděpodobnost, že se právě vy k něčemu podobnému přimotáte je malá. Ale rozhodně není nulová. Sám jsem neměl dobrý pocit při cestě vlakem mířícím k pákistánským hranicím plným indických vojáků.

Loterií se životem může pro nováčky být i přecházení silnic. Pokud se dostanete do situace, kdy se musíte chtě nechtě vrhnout mezi projíždějící auta, postupujte pomalu, předvídatelně a naznačte řidiči, že hodláte procházet. 

Rikšář s vypnutým taxametrem v Pondicherry

India scam: Promyšlené indické podvody a jak je odhalit

přejít na článek

Kulturní šok v Indii

Nyní máte všechny základní praktické informace, které před cestou do Indie budete potřebovat. Na co se však připravit dá jen stěží, je prvotní kulturní šok.

Krávy procházející se na nástupištích, Ind kálející na veřejnosti vedle nádražní budovy. Rikšář, který vás tahá za rukáv do vozu s tím, že jedině on má nejlevnější svezení. Smečky pouličních psů nebo opice přeskakující ze střechy na střechu nad vašimi hlavami.

Nedostatek hygieny, obrovský nepořádek v ulicích, žebrající děti a chudoba vás budou doprovázet na každém kroku.

Pokud chcete prvotní šok z obrovské kulturní změny zmírnit, vyražte na svou první cestu spíš do jižní části Indie a minimálně ve dvou. Vyhněte se také cestování ve špičkách a ve vlacích volte spíše vyšší třídy.

Jakmile si na Indii zvyknete, zvažte jak cestovat odpovědně.


Veškeré informace v tomto článku jsou bez záruky. 

Indie praktické

Související články