pasapusu.cz GLOBETROTTER

Při tomto rozlišení obrazovky se nacházíte v omezeném režimu stránek, kliknutím přejdete na mobilní verzi.

Udržitelné cestování: Jak cestovat odpovědně

Bui Vien, ulice prostitutek a opilých backpackerů (před pandemií) Bui Vien, ulice prostitutek a opilých backpackerů (před pandemií)

Lidé si často myslí, že udržitelné cestování se týká hlavně ekologie. Pravda to je, ale jen částečně. Tato oblast má mnohem širší pojetí. Měli bychom se snažit o snižování negativních dopadů cestování na místní obyvatelstvo, kulturu i přírodu. 

Cestování si může dovolit stále více lidí a místa jako Machu Picchu, Dubrovník, Angkor Wat nebo Benátky trpí fenoménem overtourismu. Zatímco konzumní turismus podporuje fenomény jako je gentrifikace, znečištění a komercializace, udržitelné cestování naopak pomáhá tyto negativní vlivy eliminovat.

Obsah:
Overtourism
Snížení uhlíkové stopy
Peníze do lokální ekonomiky
Slow travel
Couchsurfing
Respekt k lokálním komunitám
Jednorázové plasty
Cestujme tak, aby mohla i naše vnoučata

Overtourism: vyhněte se turisticky exponovaným cílům

Zjednodušeně se dá overtourism vysvětlit jako stav, kdy se destinace stane natolik oblíbená, že počet návštěvníků přesáhne kapacitu daného místa. Samozřejmě neexistuje přesná definice pro výraz “kapacitu místa”, ale o fenomén overtourismu se dá mluvit ve chvíli, kdy začne výrazně zasahovat do života místních obyvatel.

Jako turista můžete proti problému overtourismu vystoupit jednoduše tak, že se vyhnete turistickým pastem a vyrazíte na místa, která davy cizinců nejsou zasažená tak masivně. Často objevíte úžasné alternativy, které ve vás zanechají lepší dojem a předejdete zklamání z nenaplněného očekávání turisticky exponovaných míst.

Zkuste místo mexického Chichen Itza guatemalský Tikal nebo místo afrického safari brazilský Pantanal.

Snížení uhlíkové stopy: Je potřeba za každou cenu létat?

Je jasné, že do Indie asi nepojedete po zemi stopem. Pokud však existuje alternativní spojení po železnici, může být úspora CO2 na cestujícího ve vlaku až 44× větší oproti letadlu. Jako příklad poslouží třeba spojení Paříže s Marseille. Obě města propojují jak letadla, tak i rychlovlaky TGV. Zatímco letadlo vyprodukuje 61 kg CO2 na cestujícího, vlak TGV pouhých 1,37 kg. 

Zajímavou ekologickou alternativou vůči letadlům mohou být také noční vlaky. Jsou sice výrazně pomalejší, ale rychlost v tomto případě není prioritou. Cestující jízdu prospí a ráno dorazí do cílové destinace odpočatí a plni energie na nové zážitky. 

TGV InOui ve stanici Paris Montparnasse

Při noční cestě z Dillí do Bombaje indickými vlaky, ušetříte podle webu Save a Train celých 315 kg CO2 oproti letadlu. Cestování vzduchem sice cesta trvá 2 hodiny, ale je potřeba připočítat jízdu na letiště, kde musíte být zhruba 2 hodiny před odletem a také dopravu z cílového letiště do města. Pokud máte jízdenku na vlak, nastoupíte v 17 hodin do moderního rychlíku Rajdhani a druhý den v 10 ráno vystoupíte v centru Bombaje. S ušetřenou cenou ubytování, které byste museli platit.

Na druhou stranu ne vždy bývá vlak ekologičtější oproti autu. Příkladem může být cesta z Gdaňsku do Katowic, kdy podle EcoPassenger vyprodukuje auto 64,1 kg CO2 a vlak 65,3 kg na osobu.

Z hlediska produkce CO2 bývají u letecké dopravy nejhorší krátké lety. Fáze vzletu a přistání je na spotřebu paliva nejnáročnější. Lety na krátkou vzdálenost také mívají nižší obsazenost na jeden let, proto jsou emise na jednoho cestujícího vyšší. 

Peníze do lokální ekonomiky

Při cestování s vámi přijíždí i vaše peníze. A to v jaké kapse skončí, může mít velký dopad na místní komunity. Pokud se ubytujete v nadnárodním hotelovém řetězci nebo hostelu vlastněném zámořským expatem, podpoříte zdejší rodiny a podnikatele jen minimálně. Dejte přednost ubytováním, která vlastní místní obyvatelé. Sice možná nezískáte evropskou kvalitu služeb, ale opravdu jedete objevovat svět přes půl zeměkoule, abyste spali v hotelu, který vypadá přesně jako ty, co znáte z domova? 

Hanoj – To nejčerstvější ovoce nekoupíte v supermarketu, ale na trhu nebo z pojízdného vozíku

Kdo by si po měsíci různých paneerů, dálů a tikka masal nedal na letišti při odletu z Indie Maharaja Mac. V pořádku. Pokud ale chcete podpořit lokální ekonomiku, vsaďte během cest hlavně na místní podniky s dobrou referencí, které berou potraviny ideálně od místních producentů.

Slow travel: zpomalte při cestování

Během dvoutýdenního pobytu ve Vietnamu chcete navštívit 8 různých míst na severu, jihu i v centrální části a k tomu stihnout ještě rychlý trek v Sapě? Nesmysl. Když zpomalíte, budete moci skutečně poznat místo i lidi, kteří v něm žijí a ponořit se do jejich kultury. 

Slow travel

Více času stráveného na jednom místě přináší autentičtější a hlavně smysluplnější zážitky. Nehledě na ekonomický přínos pro dané místo. Mimo to vám pomalé cestování zlepší duševní zdraví a emocionální pohodu.

Slow travel neznamená, že musíte nezbytně vyrazit místo 14 dní na půl roku. Podstatné však je neproletět v rychlosti hlavní památky celé země. Zastavte se a rozhlédněte. Pobavte se s místními a zkoumejte chvíli život daného místa.

Bydlete přes Couchsurfing

Skvělým způsobem jak proniknout do místní komunity, je couchsurfing. Na rozdíl od AirBnB, jehož hostitelé se zaměřují primárně na zisk, je couchsurfing striktně neziskový a interakce mezi hostem a hostitelem bývá žádoucí. 

Couchsurfing vám sice zlevní rozpočet cesty, ale pro většinu cestovatelů není úspora primárním cílem. Umožní vám dostat se na místa, která běžný turista nevidí. Hostitelé vám mnohdy odkryjí skutečný život, kulturu i informace, které byste jen těžko získali a zažili.

Couchsurfing v Moskvě

Respekt k lokálním komunitám a jiným kulturám

Cestování je skvělá příležitost, jak si rozšířit obzory, poznat cizí tradice a přijmout odlišnosti. Na druhou stranu však odpovědné cestování s sebou nese také pochopení a respekt. 

Co je akceptovatelné doma, nemusí být kladně přijaté v nové zemi. Před cestou je proto důležité pochopit základní zvyky a respektovat je. Není nic trapnějšího než neznalost a nepochopení zdvořilostního kodexu taarof při cestách po Íránu. Stejně tak může být problémem oční kontakt, který je v některých asijských považovaný za nezdvořilý. 

Příslušník křesťanské menšiny v Egyptě kouří vodní dýmku

  • zjistěte si, jaký je místní dress code, a snažte se oblékat skromně a s respektem
  • znalost základních frází v místním jazyce projevuje úctu a otevírá nejedny dveře
  • buďte ochotni přizpůsobit se, místo toho, abyste očekávali, že se místní přizpůsobí vám

Nepoužívejte jednorázové plasty

Rozložení plastové lahve trvá zhruba 400 let. Jednou z nejvíce postižených oblastí plastovým odpadem je v současné době Tichý oceán, najdete v něm největší oceánskou odpadkovou skládku. Tichomořský odpadkový vír koluje mezi západním pobřežím USA a Japonskem. Podle organizace The Ocean Cleanup obsahuje tento plastový kontinent v Tichém oceánu 1,8 miliardy kusů plastů o celkové hmotnosti 80 000 tun a zabírá plochu jako Německo, Francie a Španělsko.

Odpadky na břehu oceánu

Během cestování bývá velkým problémem nákup vody balené v plastových lahvích. Je jasné, že si v Nairobi nebo Kampale nebudete z hygienických důvodů dotáčet vodu z vodovodu, ale přesto má situace řešení. Mezi dlouhodobě nejoceňovanější patří cestovní lahve na vodu Lifestraw s filtrem. Výrobce navíc dává část zisku na charitativní činnosti. 

Plasty omezíte i omezením balení jídla. Dejte přednost jídlu přímo v restauraci, vyhněte se místům, kde používají jednorázové nádobí. Upřednostňujte čerstvé, místní jídlo a pití, které necestovalo přes půl světa. Samozřejmě pečlivě zabalené v mnoha plastových obalech.

Odpadky v africké buši

Cestujme tak, aby mohla i naše vnoučata

Zamyslete se nad tím, co můžete změnit k lepšímu právě vy. Každý z nás inspiruje své okolí. Je mnohem jednodušší vyhodit prázdnou plechovku z okénka vlaku, když to vidíte u lidí kolem vás. A je mnohem těžší nechat na pláži obal od sušenky, když vidíte, jak je ostatní sbírají. Buďte pozitivním příkladem, i z počátku malé změny mohou mít nakonec velký dopad. Na vás i na vaše okolí. Tím, že dobrovolně při cestování přijmeme určitá omezení, přispějeme k tomu, že tu i pro naše vnoučata bude svět, který stojí za to objevovat. 

Overtourism cestování udržitelné cestování slow travel couchsurfing plasty

Související články