pasapusu.cz GLOBETROTTER

Při tomto rozlišení obrazovky se nacházíte v omezeném režimu stránek, kliknutím přejdete na mobilní verzi.

Makak rhesus: postrach indických měst

Makak rhesus probírá odpadky v Dharamsale Makak rhesus probírá odpadky v Dharamsale

Zkuste se svačinou v igelitce přiblížit do parku pod chrámem Svajambu v nepálském Káthmándú. Během pár minut se na vás vrhne tlupa opic a nejbezpečnější bude tašku raději rychle odhodit, aby se chlupatí gangsteři obsloužili sami.

V indickém Dillí zašla situace tak daleko, že opice útočí nejen na běžné lidi na ulici, kde je okrádají o jídlo nebo telefony, ale troufnou si i na vládní budovy včetně nejvyššího soudu. Nezřídka rozhodí a zničí důležité dokumenty uvnitř nebo napadají zaměstnance. Existuje však mnoho případů, které skončily dokonce smrtí. Asi nejznámějším je úmrtí zástupce starosty Dillí, který spadl z terasy svého domu po útoku opic. Dalším smutným příkladem je i únos několikaměsíčního dítěte z náručí matky, které potom tlupa zabila.

Strůjcem veškerých problémů je makak rhesus, příčin je však několik. Tou hlavní je ničení životního prostředí indických primátů, kteří o svůj přirozený habitat přichází díky urbanizaci a odlesňování. Další příčinou je snadná dostupnost jídla. Kde je dostatek jídla, tam se makakové rodí častěji. Situaci nezlepšuje ani přístup samotných Indů, kteří věří, že opice jsou potomky boha Hanumana, proto jim dávají jídlo a chrání je. Opice v Indii však nechrání jen věřící, ale také samotný zákon o ochraně přírody.

Makak rhesus se vkrádá do domů

Vláda se opičí problém snaží řešit, ale zatím bez většího úspěchu. Už vyzkoušela přesuny opic do chráněných oblastí, sterilizační programy (stát Himachal Pradesh jeden čas dával 1000 rupií za sterilizovanou opici), elektrické ploty, střelce s praky a nakonec také langury, jiný druh opic, který měl makaky zastrašovat. Když proti zneužívání langurů protestovali ochránci přírody, najala vláda lidi, kteří langury imitovali. Úspěch to mělo jen částečný. Jakmile se totiž "lidští langurové" přesunuli, makakové se vrátili.

Baarle Hertog (foto: imdanw CC BY 2.0 shorturl.at/nqMUX)

Enklávy a exklávy

přejít na článek

Situace však došla tak daleko, že některé indické státy prohlásily makaky za škodnou a lidé je tak mohli zabíjet. Ale s mnoha výjimkami. Pouze na soukromém pozemku (v žádném případě v lese) a pouze v ohrožení života nebo majetku.

Dodnes však žádná z metod nezabrala natolik, aby bylo možné problém považovat za vyřešený. Po Indii tak pobíhá uř přes 50 milionů opic a velká část z nich stále terorizuje obyvatelé měst.

Jak na setkání s opicemi

  • nenoste igelitové tašky - opice si mohou myslet, že v nich máte jídlo
  • vyvarujte se dlouhému očního kontaktu
  • neusmívejte se - ukázání zubů makakové považují za známku agrese
  • nikdy se nestavte mezi mládě a matku
  • když je konflikt nevyhnutelný, snažte se najít klacek a bouchejte s ním o zem (v Indii jsou opice chráněné)
  • pozorně si hlídejte si batoh, mobil i foťák
Asie Indie makak

Související články