pasapusu.cz GLOBETROTTER

Při tomto rozlišení obrazovky se nacházíte v omezeném režimu stránek, kliknutím přejdete na mobilní verzi.

Časová pásma a 9 světových zajímavostí o světovém čase

Změna časového pásma (foto: Shawn Rossi CC BY 2.0 shorturl.at/wyLOU) Změna časového pásma (foto: Shawn Rossi CC BY 2.0 shorturl.at/wyLOU)

Každý kdo někdy po světě cestoval trochu dál, musel se s fenoménem časových pásem setkat na vlastní kůži. Hodiny v telefonu po 13hodinovém letu budou ukazovat úplně jiný čas než vnitřní hodiny ve vašem těle. 

Obsah:

Časová pásma v Rusku
Země s největším počtem časových pásem
Jediné časové pásmo v Číně
Časová pásma v Evropě
Časová pásma po čtvrthodinách
Jak ztratit nebo získat 3,5 hodiny během jednoho kroku
Pozemský čas ve vesmíru
Jaký je čas na pólech
Jetlag bývá horší při cestách na východ

Svět je rozdělený na 24 časových pásem. Každé pásmo je široké 15°, protože za hodinu se Země otočí právě o těchto 15°.

Mezi místy, která jsou od sebe vzdálená 1° je časový rozdíl 4 minuty. Takže pokud je v Bombaji 12 hodin, v o 11°vzdáleném Váránasí je ve skutečnosti 12:44 hod.

Je jasné, že používání místního času bylo historicky velice nepraktické. Ve Spojených státech v dobách před rozmachem železnice byly stovky různých místních časů. S příchodem železničních společností se množství časů zredukovalo a vytvořila se 4 časová pásma, díky kterým bylo možné sestavit smysluplný jízdní řád.

Problém však bylo potřeba uchopit celosvětově nejen z důvodu jízdních řádů, ale také pro navigační účely. Roku 1884 se proto ve Washingtonu konala Mezinárodní meridiánová konference, které se zúčastnilo 26 zemí a jejímž cílem bylo stanovení hlavního poledníku a univerzálního dne.

České země v té době byly součástí Rakouska-Uherska. To zavedlo středoevropský čas na poštách a železnici již v roce 1891.

Implementace nového času se však neobešla bez komplikací. Francouzi odmítli používat název GMT (Greenwich Mean Time) a do roku 1911 raději používali označení Pařížský střední čas zpomalený o 9 minut a 21 vteřin. K podobnému problému došlo i v Nizozemí, kde byl čas na druhou stranu o 20 minut před Londýnem.

Baarle Hertog (foto: imdanw CC BY 2.0 shorturl.at/nqMUX)

Enklávy a exklávy

přejít na článek

Absolutním základem je koordinovaný světový čas (UTC z angličtiny Universal Time Coordinated), který leží na 0. poledníku.

Z tohoto místa se počítají časové odchylky a vznikají tak časová pásma. Na východní polokouli se proto čas odečítá a na západní přičítá.

Na 180. poledníku potom leží datová hranice. Zde se mění datum dne. Tento poledník neprochází žádnou pevninou, pouze oceánem, proto je pro změnu data ideální. Těžko si představit, že by v jedné části města bylo pondělí a ve druhé už úterý.

Časová pásma v Rusku

Ruským územím prochází dohromady 9 časových pásem. Zatímco lidé ve Vladivostoku vstávají, v Kaliningradu se chystají právě do postele.

S velkým množstvím časových pásem se Rusové vypořádali po svém. Vlaky na Transsibiřské magistrále jezdily podle moskevského času. Proto měli cestující na jízdence z Irkutsku čas odjezdu 1:00 v noci, ačkoli bylo ve skutečnosti 6 hodin ráno. Pasažéři proto mívali dvoje hodinky. Jedny pro moskevský čas a druhé pro ten místní. Od roku 2018 bylo pravidlo moskevského času zrušeno a vlaky jezdí už jen podle místního času.

Ačkoliv v Rusku najdeme celkem 9 časových pásem, není to země s jejich největším počtem.

Země s největším počtem časových pásem

Pokud bereme v úvahu také zámořská území, je státem s největším počtem časových pásem Francie. Teritorium se rozkládá mezi Francouzskou Polynésií (UTC-10) a souostrovím Wallis a Futuna ležící sice nedaleko Polynésie, ovšem až za datovou hranicí (UTC+12).

Datová hranice - mapa Jižního Pacifiku

Jediné časové pásmo v Číně

Opakem Francie je Čína. Tato rozlehlá země (5500 km od nejvýchodnějšího k nejzápadnějšímu bodu) používá jeden čas pro všechny regiony. Běžně se proto děje, že v některých částech země slunce zapadá až o půlnoci nebo naopak nevychází před 10. hodinou. 

Afghánská burka

Zahalování muslimských žen – hidžáb, burka, nikáb, čádor, abája

přejít na článek

Časová pásma v Evropě

Středoevropský čas (SEČ) má několik specifik. Ačkoli v názvu nese slovo evropský, používá jej i Alžírsko, které leží na africkém kontinentu. Mimo to je SEČ tak roztažený, že by rozdíl mezi nejvýchodnějším a nejzápadnějším místem tvořil až 4hodinový rozdíl. Středoevropský čas se totiž v roce 1940 rozšířil o španělskou pevninu, protože tehdejší diktátor Franco chtěl čas sjednotit s nacistickým Německem.

Časová pásma po čtvrthodinách

Na světě existují země, které mají časový posun stanovený po půl nebo třičtvrtě hodině oproti UTC.

Írán (UTC +3,5), Afghánistán (UTC + 4,5), Indie (UTC + 5,5) nebo Barma (UTC +6,5) mají posun zpřesněný na půlhodinu a Nepál dokonce na třičtvrtě hodinu (UTC+5 ¾).  

Odjezdové tabule v Bombaji

Jak ztratit nebo získat 3,5 hodiny během jednoho kroku

Afghánistán má s Čínou hranici dlouhou jen pár desítek kilometrů v nehostinné oblasti Pamíru na východě Wakhanského koridoru. Pokud byste v těchto místech teoreticky překračovali hranici do Číny, hodinky byste si museli posunout o 3,5 hodiny dopředu. 

Mnohem reálnější by byla cesta po Pamir highway z Tádžikistánu dál do Číny. Potom byste hodinky přeřizovali o 3 hodiny.

Pozemský čas ve vesmíru

Mezinárodní vesmírná stanice funguje na GMT, tedy britském času. Problém ovšem je, že ISS obíhá zemi o něco rychleji než se otáčí samotný zemský povrch. Aplikace pozemského času je tedy mírně nepřesná.

Plechové chatrče ve slumu Kibera

Slum: Co jsou a jak fungují tyto chudinské čtvrti

přejít na článek

Jaký je čas na pólech

Protože se poledníky sbíhají na pólech, nemá ani jedna z “točen” vlastní časové pásmo. Každá výzkumná stanice si proto určuje čas podle sebe nebo podle nejbližší pevniny. Na severu to mohou být Špicberky nebo Rusko. Případně se používá čas UTC. 

Jetlag bývá horší při cestování na východ

Všimli jste si, že při cestování na východ na vás únava dopadá víc než při cestě na západ? Pak to není jen váš dojem. Američtí vědci na matematickém modelu potvrdili, že při cestování na východ se s časovým posunem naše tělo vyrovnává hůře. Je to dané tím, že lidské vnitřní hodiny jsou o něco delší než 24 hodin. Proto když cestujeme na západ, den se nám prodlužuje a tělo to zvládá snáz, ovšem při cestování na východ je to právě naopak.

Svět časová pásma

Související články