pasapusu.cz GLOBETROTTER

Při tomto rozlišení obrazovky se nacházíte v omezeném režimu stránek, kliknutím přejdete na mobilní verzi.

Mleeta: Libanonský Hizballáhland

Figurína bojovníka Hizballáhu Figurína bojovníka Hizballáhu

Ain Bouswar, Libanon — Dokážete si představit, jak by asi vypadalo muzeum Al-Kaidy? Možná trochu podobně jako expozice, kterou otevřel v jižním Libanonu Hizballáh v roce 2010. Tematický a zábavní park Mleeta je symbolem šíitského odporu proti Izraeli, který jen během prvního roku od otevření navštívilo 750 000 lidí. 

Za Saidou se silnice klikatí kolem cedrových hájů a stoupá do příkrých kopců. Vesnice, kterými cesta vede, vypadají na první pohled jako jakékoli jiné v Libanonu. Jenže tady je doma Hizballáh. 

Sloupy veřejného osvětlení jsou ověšené žlutými vlajkami se symbolem samopalu. Na provizorních kovových nosičích visí obrazy libanonských a íránských vůdců a domy jsou polepené fotografiemi mučedníků. Za vesnicí Ain Bouswar se od hlavní cesty odpojuje nová asfaltka, která končí na velkém parkovišti. 

Vlajky Libanonu a Hizballáhu

Vítejte v muzeu Hizballáhu

Mohamed, který je učitel angličtiny a v muzeu pracuje také jako průvodce, začíná svůj výklad smířlivě: “Pokud Izrael nezaútočí na nás, nebudeme útočit ani my na něj.” Ve vnitřní expozici jsou vystavené zbraně, munice, špionážní vybavení nebo uniformy, které byly ukořistěné izraelským vojákům a jejich spolupracovníkům během okupace jižního Libanonu.

Ve skleněných vitrínách stojí opřené kalašnikovy, na stěnách visí schéma kompletní struktury izraelské armády a také mapa Izraele. Pokaždé, když Mohammed mluví o izraelském území, nazývá ho jako okupovanou Palestinu. “V roce 1993 byla podepsaná dohoda z Osla. Myslíte, že ji sionisté dodržují? Kolik území Palestincům nakonec zbylo? A přichází o další a další,” vysvětluje dramaticky Mohammed a ukazuje na mapu Západního břehu. “Na ně platí jenom strach. Dohody a vzájemný respekt neuznávají,” říká a pokračuje ve výkladu.

"Zavázaná" hlaveň tanku Merkava

V promítacím sálu běží naučný film o Hizballáhu. V úvodu snímku pronáší pár slov předseda Hassan Nasralláh a poté následuje necelých 10 minut záběrů z akcí, bojů, přehlídek nebo demonstrací. Během nich používají militanti Hizballáhu často nacistický pozdrav zdvižené pravice jako ponižující gesto vůči Izraeli.

V Tyre na jihu Libanonu vládne Amal

Jižní Libanon

přejít na článek

Zábavní park Islámského Odporu stojí na místě původní základny Hizballáhu. Skalnaté kopce a neprostupný les byly výhodným útočištěm guerillové milice. Na vrcholu kopce hloubilo po tři roky tisíc lidí tunely a opevnění, které sloužily jako úkryt pro 7000 bojovníků. Tunely jsou dnes přístupné a návštěvníci se k nim mohou dostat po tzv. Stezce. Ta vede kolem pozic militantů Hizballáhu, na kterých figuríny simulují různé akce.

Tunel, ve kterém se ukrývali bojovníci Hizballáhu

“Propast”

Propast je uměleckou instalací pod otevřeným nebem v samém středu areálu. Největším symbolem je izraelský tank Merkava-4 s hlavní zavázanou do uzlu. "Už nikdy nevystřelí," usmívá se Mohammed. "Všechny hlavně jsou zalité, aby už nikomu nemohly ublížit," dodává s vážnou tváří.

Bejrút je pro mulismy párty město

Bejrút: Doutnající sud se střelným prachem

přejít na článek

Mohamed končí svůj výklad u íránských raket ZelZal-2, které stojí po obvodu areálu a míří na Izrael. "Sionisté mají nejsilnější letectvo na Středním východě, mocné tanky Merkava, ale  Hizballáhu se nakonec stejně podařilo vyhnat je z jižního Libanonu,” loučí se.

Íránské rakety namířené na Izrael

Jako v každém správném muzeu, ani zde nechybí kavárna a obchod se suvenýry. Vše je přizpůsobené místu a atmosféře. Pro návštěvníky jsou připravené zapalovače ve tvaru granátu nebo pistole, vlajky, placky a trička s logem Hizballáhu.

Ze své podstaty zaujímá muzeum jednostranný pohled. V některých momentech emoce převažují nad historickou skutečností. Když jsem se ptal Libanonců na jejich názor k Mleetě, dostalo se mi rozporuplných reakcí. Od pozitivních vyjadřující podporu, přes smířlivé s určitými výhradami až po ty negativní. 

Hizballáh

Hizballáh, je šíitská strana a militantní skupina, která vznikla v roce 1982 jako odpor proti izraelské invazi do Libanonu. Evropskou unií je považována za  teroristickou organizaci. Tedy přesněji pouze její vojenské křídlo, Islámský odpor. Hizballáh ovšem mimo ozbrojeného boje také staví školy a zdravotnická nebo sociální zařízení prostřednictvím organizace Džihád el-Binná. Mimo to provozuje satelitní televizi, rozhlasovou stanici a vydává také časopis. Hizballáh je nejen ozbrojená skupina, ale také politická strana, která má své zástupce v libanonském Národním shromáždění a dokonce vede 2 ministerstva. Šíitské milice Hizballáhu jsou velice aktivní v jižních předměstích Bejrútu.

Holubice a tank se zalitou hlavní

Zajímají vás podobně temná místa? Inspirujte se článkem o Dark tourism.

Asie Mleeta Bejrút Libanon reportáž

Související články