pasapusu.cz GLOBETROTTER

Při tomto rozlišení obrazovky se nacházíte v omezeném režimu stránek, kliknutím přejdete na mobilní verzi.

Pyramiden: Sovětské město duchů na arktickém severu Špicberk

Pyramiden koupilo carské Rusko od Švédska v roce 1910 Pyramiden koupilo carské Rusko od Švédska v roce 1910

Pyramiden, Špicberky – Navštívit opuštěnou osadu Pyramiden znamená vrátit se v čase zpět do dob SSSR. Podobně jako v ukrajinské Pripjati u Černobylu, i zde museli tehdejší obyvatelé město spěšně opustit a vznikl tak úžasně zakonzervovaný obraz sovětského života za polárním kruhem. 

Městečko Pyramiden (rusky Пирамида, norsky Pyramiden) bylo založeno Švédy v roce 1910 a svůj název získalo díky nedaleké hoře stejného tvaru. V roce 1927 Švédsko osadu prodalo Sovětskému Svazu, který zde na základě Špicberské dohody začal těžit uhlí. Ta umožňovala všem signatářům (v roce 1930 dohodu podepsala i tehdejší ČSR) usadit se na Špicberkách a využívat zdejšího nerostného bohatství.

Město mělo až 1000 stálých obyvatel, kterými byli hlavně horníci z ukrajinského Donbasu. Kvalita života v osadě byla na sovětské poměry víc než dobrá a rozhodně převyšovala životní úroveň v SSSR. Rodiny horníků zde měly kvalitní zázemí – školu, bazén, sportovní halu, knihovnu nebo hudební kroužky. Do města byla dokonce dovezena tráva ze Sibiře, která zdobí hlavní náměstí Pyramidy.

Špicberky: za tuto ceduli je povolený vstup pouze se zbraní proti medvědům

Špicberky: Království ledních medvědů za polárním kruhem

přejít na článek

Doly provozovala sovětská státní těžební společnost Arktikugol do roku 1998. V průběhu 90. let se totiž začaly snižovat světové ceny uhlí a náklady na těžbu naopak zvyšovat. Společnost proto rozhodla uzavřít zdejší těžbu a tím vlastně i celé město 1. dubna 1998. Jediným ruským dolem na Špicberkách zůstává ten v Barentsburgu. Horníci s rodinami museli město rychle opustit, čímž se na místě dochovalo mnoho dobových artefaktů. 

Dnes je celé hornické městečko opuštěné. Na chátrající domy dohlíží z betonového podstavce hlava Lenina a ve vybydlených domech se usadily stovky racků. Současná osada Pyramiden však není tak úplně městem duchů, jak by se mohlo zdát. Společnost Artikugol totiž nechala v roce 2007 zrenovovat zdejší hotel a také nezbytnou infrastrukturu, jako generátory na výrobu energie. Ta je však natolik drahá, že se zde nepřipojíte na internet ani nepodíváte na televizi. 

Ve městě žije pouze 8 lidí, kteří se starají o chod hotelu a provádí turisty, kteří přijíždí na lodích nebo sněžných skútrech z nedalekého Longyearbyenu. V zimě se jejich počet snižuje jen na pouhé 4. 

Nejsevernější Leninova hlava na světě

Město duchů Pyramiden skrývá mnoho dobových artefaktů

Po uzavření dolů museli obyvatelé místo urychleně evakuovat

Doly v Pyramiden jsou již uzavřené a těží se jen v Barentsburgu

Opuštěné město duchů Pyramiden

Ocenění za vynikající výkony při těžbě uhlí z dob Sovětského svazu

V Pyramiden dnes žije pouhých 16 lidí

Město duchů Pyramiden

Uhelné doly ve skalách nad městem

Osadu Pyramiden střeží nejsevernější hlava Lenina na světě


Pokud vás článek inspiroval a chcete se vydat na arktický sever, zjistěte si praktické informace o cestování na Špicberky.

Pyramiden Špicberky města duchů

Související články