pasapusu.cz GLOBETROTTER

Při tomto rozlišení obrazovky se nacházíte v omezeném režimu stránek, kliknutím přejdete na mobilní verzi.

Špicberky: Praktické informace a rady na cestu (2023)

Nordfjorden, Špicberky Nordfjorden, Špicberky

Úžasná příroda, neopakovatelná setkání se zvířaty a drsné klima. Špicberky jsou arktickou perlou na půli cesty mezi Norskem a severním pólem. Cenově rozhodně nepatří mezi levné destinace, ale litovat nebudete ani jednu korunu, kterou zaplatíte za tento výlet.

Obsah:
Jak se dostat na Špicberky
Kdy cestovat na Špicberky
Ubytování na Špicberkách
Bezpečnost na Špicberkách
Půjčení zbraně na Špicberkách
Co vidět na Špicberkách
Ceny a nakupování na Špicberkách
TOP 10 zajímavých faktů o Špicberkách

Jak se dostat na Špicberky

Na Špicberky je možné dostat se pouze letecky nebo jednou z výletních lodí, které zde během svých arktických plaveb kotví.

Na Špicberkách je jediným letištěm s pravidelným provozem Svalbard Airport v Longyearbyenu. Létají sem pouze 2 společnosti a to z Oslo a Tromsø:

  • Norwegian
  • SAS

Ceny začínají na účovni 1300 NOK za zpáteční letenku z Tromsø a 3500 NOK z Oslo.

Na souostroví je ovšem několik dalších letišť, na kterých je provoz nepravidelný. Vrtulníky létají do Barentsburgu a malá letadla do Ny Ålesund nebo Svea. Prohlédněte si tipy jak na levné letenky.

Letištní autobus je navázaný na přílety a odlety z norské pevniny. Po příletu tedy čeká před halou a na odlet vyzvedává cestující v každém hotelu a guesthousu v Longyearbyenu (stačí říct recepční a ona zastavení autobusu zajistí). Jízdenka pro dospělého stojí 100 NOK jednosměrně a 170 zpátečně a pro děti 40 NOK jednosměrně a 60 NOK zpátečně (2023). Připravte pouze platební kartu. Hotovost řidič odmítá. Jízdenka má platnost 1 rok, tudíž pravděpodobně není důvod kupovat jednosměrný lístek. Autobusy směrem na letiště odjíždí z města zhruba 2 hodiny před odletem,

Letiště v Longyearbyenu

Kdy cestovat na Špicberky

Z Longyearbyenu je to na severní pól o 200 km blíž než na norskou pevninu a právě specifická poloha celého souostroví výrazně ovlivňuje nejen klima a počasí, ale i den a noc.

V zimě trvá noc dlouhé 3 měsíce, proto si dobře rozmyslete, zda vyrazit během listopadu až ledna. Naopak v létě (od dubna do srpna) slunce nezapadá a koluje nad hlavou, takže i o půlnoci se budete cítit jako v poledne. 

Pro návštěvníky, kteří chtějí na Špicberkách zažít sníh a současně několik hodin denního světla, jsou nejvhodnější měsíce březen a duben. Toto období je ideální zvlášť pro zimní sporty. 

Hlavní sezóna je však od května do října. V okrajových měsících je stále dostatek sněhu pro vyjížďky na lyžích nebo sněžných skútrech a počasí současně umožňuje i plavby na moři.

Říjen až březen je nejlepší období pro pozorování Aurory Borealis (polární záře), je však třeba počítat s minimem denního světla.

Špicberky: za tuto ceduli je povolený vstup pouze se zbraní proti medvědům

Špicberky: Království ledních medvědů za polárním kruhem

přejít na článek

Ubytování na Špicberkách

I přes značnou odlehlost nabízí Longyearbyen široké spektrum ubytovacích možností. Počítejte však s tím, že i nejlevnější varianty ubytování bývají hodně drahé.

Úplně nejlevnější variantou ubytování na Svalbardu je couchsurfing. Sehnat hostitele však není úplně snadné. Je jich málo a při posílání žádosti musíte být opravdu kreativní. Podívejte se na tipy, jak sehnat hostitele na couchsurfingu

Bývalá těžařská osada Nybyen na Špicberkách

Nejlevnější placenou možností pro nocování je kemp. Longyearbyen Camping najdete nedaleko letiště. V provozu je pouze během letní sezóny od června do září. 1 noc v kempu stojí 180 NOK na osobu (2023) a provozovatelé umožňují také pronájem vybavení za extra poplatek. Půjčení stanu vyjde na 200 NOK, spacáku na 50 NOK, matrace 10 NOK. Možné je také vypůjčení kola za poplatek 100 NOK. Stejný servis však poskytuje i Informační centru v centru Longyearbyenu zdarma. Součástí kempu je také kuchyně pro přípravu vlastního jídla a také jídelna. Samozřejmostí jsou také sprchy a toalety. Nevýhodou je značná vzdálenost do centra Longyearbyenu, počítejte s 5km vycházkou.

Pokud nejste fanoušky ubytování pod střechou, která není pevná a stabilní, nabízí se jako druhá nejlevnější varianta Gjestehuset 102. Tento guesthouse má k dispozici:

  • 1-lůžkové pokoje 756 NOK za pokoj
  • 2-lůžkové pokoje 820 NOK za pokoj
  • 4-lůžkové pokoje od 432 NOK za postel

V ceně je také snídaně. Gjestehuset 102 vznikl z původní ubytovny pro horníky a stojí na samém konci osady Nybyen. Do centra Longyearbyenu proto počítejte s půlhodinovou procházkou (zhruba 2 km).

Další možností ubytování v Nybyenu jsou potom Coal Miners Cabins, sice bývají dražší než Gjestehuset 102, ale zdejší restaurace má licenci pro prodej alkoholu.

Největší nabídka ubytování je přímo v Longyearbyenu, ale počítejte s mnohem vyššími cenami, např. Mary Ann’s Polarrigg účtuje za noc od 1100 NOK a kdo si chce dopřát luxus, může zvolit Radisson Blu Polar Hotel nebo Funken Lodge. 

Mimo Longyearbyen je ubytování možné také v osadách Barentsburg a Pyramiden. Hotel Pomor v Barentsburgu účtuje 800 NOK za noc a Pyramiden Hotel v osadě Pyramiden vyjde na stejnou částku.

Pyramiden koupilo carské Rusko od Švédska v roce 1910

Pyramiden: Sovětské město duchů na arktickém severu Špicberk

přejít na článek

Bezpečnost na Špicberkách

Největším bezpečnostním rizikem při pohybu na Svalbardu jsou lední medvědi. Ti se pohybují zejména u pobřeží, kde loví tuleně, nebo na ledovcích. Lední medvědi jsou chráněni zdejšími zákony a jejich lov, pronásledování ale i krmení je přísně zakázané. Pokud dojde k usmrcení medvěda (klidně i z důvodu sebeobrany), rozjíždí úřad guvernéra vyšetřování. 

Konec bezpečné zóny v Longyearbyenu. Za touto cedulí hrozí riziko napadení medvěděm.

Je silně doporučené neopouštět bezpečnou hranici města Longyearbyen bez zbraně nebo odstrašujících prostředků proti medvědům (světlic). Teoreticky byste se neměli vydávat pěšky ani z města k letišti, které leží několik kilometrů za hranicí města. Obezřetnost je na místě, protože v roce 2020 zabil lední medvěd v kempu Longyearbyen člověka, který spal ve stanu.

Protože Svalbard není součástí Evropského hospodářského prostoru, neplatí zde ani společná evropská kartička zdravotního pojištění. Je proto důležité před cestou sjednat komerční cestovní pojištění.

Nezapomeňte na cestovní lékárničku rozšířenou o výbavu do polárních oblastí. 

Půjčení zbraně na Špicberkách

Kdokoli je držitelem zbrojního pasu (přeloženým do angličtiny nebo norštiny), může si půjčovat zbraň ve zdejším sportovním obchodě až na několik měsíců. Všichni ostatní musí žádat o zvláštní povolení na úřadu guvernéra v Longyearbyenu (formulář).

Beze zbraně není rozumné opouštět město

Ceny za vypůjčení zbraně se pohybují od 300 NOK / den (1500 NOK / týden) za pušku Mauser 30-06 nebo pistoli na světlice od 200 NOK / den (1000 NOK / týden). Navíc počítejte i se složením zálohy ve výši zhruba 7 násobku denní výpůjčky. Kdo však v ovládání zbraně není sběhlý, měl by si střelbu předem natrénovat na místní střelnici (skytebane).

Pamatujte, že vstup do obchodů a restaurací je se zbraní zakázaný a při pohybu ve městě nesmí být zbraň nabitá. 

Co vidět na Špicberkách

Záležet bude hodně na vaší peněžence, ale také na tom, co vás láká? Pokud máte raději přírodu a outdoorové aktivity, rozhodně vyražte na trek s nějakým z místních průvodců. Výběr je široký s různou obtížností. Ceny začínají na 790 NOK. Pokud jste dobrodružnější povahy vyzkoušejte také kajakování v Adventfjorden (1100 NOK).

Nadšenci do přírody zde mohou vyrazit na výlet za polárními liškami nebo lodí pozorovat mrože (1400 NOK).

Žádný návštěvník Špicberek by si však neměl nechat ujít návštěvu ruských osad Barentsburg a Pyramiden. Zatímco v prvně jmenované se uhlí stále těží a život tu normálně funguje, z Pyramidy se po ukončení těžby stalo město duchů, které je perfektně zakonzervované. V létě je možné do obou míst vyrazit lodí (1900 NOK), v zimě se jezdí na sněžných skútrech (Barentsburg od 2200 NOK).

V Pyramiden byl těžba uhlí ukončena a místo je skoro opuštěné

Jedním z největších taháků je pozorování polární záře. Auroru borealis je nejlepší pozorovat od října do února.

Mezi další zajímavé výlety patří třeba návštěva uhelných dolů, výprava do ledové jeskyně nebo projížďka na psích spřeženích. Pokud si chcete udělat v Longyearbyenu volnější den, vyražte do svalbardského muzea nebo muzea severního pólu.

Veškeré aktivity se rezervují v místním online rezervačním systému, který mají guesthousy i hotely. Další možností je jít osobně do informačního centra. Zde vám poradí, ale výlet si stejně budete muset rezervovat online na zdejším počítači. Veškeré aktivity na Svalbardu naleznete na webu visitsvalbard.com.

TIP: Dovolená na Špicberkách určitě patří mezi ty "aktivní" pokud tomuto stylu trávení dovolené holdujete, mohly by se vám hodit i další nápady z tohoto článku.

Trek na Sarkofagen na Špicberkách

Ceny a nakupování na Špicberkách

Pokud vám ceny v Norsku přijdou obscénní, vězte že na Špicberkách to nebude moc lepší. Navíc koronavirus ještě urychlil přechod na cashless způsob plateb, takže se můžete dostat do situace, kdy hotovostí už nezaplatíte (např. v autobusu z letiště, kdy řidič už odmítá papírové peníze a požaduje pouze platbu kartou).

Kdo má do kapsy hlouběji, na Špicberkách bude odkázaný hlavně na supermarket COOP Svalbardbutikken

Příklady cen (2023):

  • tortilly 35 NOK
  • mražená hotová jídla (red curry s rýží, mini pizzy) od 45 NOK
  • čokoláda od 35 NOK
  • corn flakes od 35 NOK
  • 10 vajec 60 NOK
  • mléko 35 NOK
  • jablka 1kg 55 NOK
  • papriky 75 NOK
  • rajčata 0,5 kg 50 NOK

Svalbardbutikken, místo levnějších nákupů v Longyearbyenu

Vzhledem k tomu, že Svalbard funguje jako bezcelní zóna, alkohol a cigarety zde seženete o něco levněji než na norské pevnině. Obchod s alkoholem Nordpolet je součástí Svalbardbutikken. Zatímco místní mají na nákup alkoholických nápojů kvóty, turistů se toto omezení netýká. Jedinou podmínkou je vlastnictví zpáteční letenky (netýká se návštěvníků cestujících na výletních lodích, ti mají na nákup alkoholu také omezení).

Příklady cen alkoholu v obchodě:

  • pivo od 17 NOK
  • červené víno od 89 NOK
  • vodka Absolut od 155 NOK

Příklady cen v restauracích:

  • hamburger s hranolkami 170 NOK
  • točené pivo 65 NOK
  • pizza 130 NOK

Bar Svalbar v Longyearbyenu

TOP 10 zajímavostí o Svalbardu

1) Oficiálně se souostroví jmenuje Svalbard a Špicberk je název největšího ostrova. Souostroví se skládá z 9 ostrovů, ze kterých jsou pouhé 3 trvale obydlené.

2) Svalbard drží několik nejsevernějších prvenství - je zde nejsevernější trvale obydlené sídlo (Ny Ålesund), nejsevernější letiště s pravidelným provozem (Longyearbyen Airport) a také nejsevernější hlava Lenina (Pyramiden).

3) Na Svalbardu je pouze 40 km silnic. V létě je tak nejčastějším dopravním prostředkem na delší vzdálenosti loď a vrtulník a v zimě sněžné skútry. 

4) Pro život na Svalbardu nepotřebujeme vízum ani povolení k trvalému pobytu. Občasné signatářských zemí Špicberské úmluvy se mohou na Svalbardu usazovat, pracovat, provozovat rybolov a další aktivity. Československo podepsalo úmluvu v roce 1930.

5) Na Špicberkách žijí lidé 50 národností z celkového počtu 2700 obyvatel.

6) Na Svalbardu nesmí být nikdo pohřbený. Častým mýtem je informace, že se zde nesmí zemřít. To pravda samozřejmě není. Vzhledem ke klimatickým podmínkám a permafrostu je však nemožné pohřbívat. 

7) Kvůli nízké vlhkosti i srážkám je Svalbard považovaný za arktickou poušť. Vzduch je tu stejně suchý jako na Sahaře.

8) Na Svalbardu je víc sněžných skútrů než lidí. Není se čemu divit, v zimě je to jediný možný dopravní prostředek.

9) Je zakázané odvážet jakékoliv historické předměty dokládající lidské osídlení souostroví.

10) Na Svalbardu žije víc ledních medvědů než lidí. Počet ledních medvědů je odhadován na více než 3000, lidí na souostroví žije 2700.

Skútrů je na Špicberkách víc než lidí

Špicberky Evropa praktické

Související články