pasapusu.cz GLOBETROTTER

Při tomto rozlišení obrazovky se nacházíte v omezeném režimu stránek, kliknutím přejdete na mobilní verzi.

11 knih, které rozšíří obzory při cestování

Atlas zemí, které neexistují Atlas zemí, které neexistují

Nechcete být během vašich cest pouhými konzumenty památek a toužíte se ponořit více do hloubky kulturních, historických i společenských souvislostí? Inspirujte se tímto přehledem titulů, které vaše obzory rozhodně rozšíří. Dobrého cestovatele totiž nedělá množství odškrtnutých zemí na mapě, ten opravdový musí mít také načteno.

Nesvatá válka o svatou zemi

Každý kdo se chystá na Střední východ nebo je touto částí světa fascinovaný, neměl by vynechat knihy od bývalého zpravodaje Českého Rozhlasu Břetislava Turečka. Asi nejlepší z nich je Nesvatá válka o svatou zemi, která popisuje soužití Palestinců a Židů ve Svaté zemi. Tematicky je kniha dobře vyvážená, kdy dává ve svých reportážích prostor pro vyjádření se oběma stranám. Tureček vychází z mnoha osobních setkání s přímými účastníky dění - s prezidenty, teroristy, mírovými aktivisty i řadovými obyvateli.

Alternativou k této knize je titul Z Izrastiny s láskou od dalšího bývalého zpravodaje Jakuba Szántó. V ní je ovšem pohled autora na izraelsko-palestinské výrazně jednostranný.

Nesvatá válka o svatou zemi

Mezi mýty a minarety

Kniha je souborem čtyř rozhovorů, které Jan Rovenský vedl s odborníky na arabský a muslimský svět - arabisty Pelikánem a Mendelem, diplomatem Kmoníčkem a novinářem Turečkem. Kniha na jednu stranu odhaluje, jak ošemetný může být černobílý pohled na islám, jak se v některých zažitých pohledech na arabský svět mýlíme a na druhou stranu jak komplikované může být pro západ soužití s tímto náboženstvím. 

Další skvělou knihou, která vás zanese do světa islámu je Blízký východ nad propastí. Břetislav Tureček opět píše reportáže ze svých cest po Středním východě a věnuje se tématům Arabského jara, uprchlických vln a celkovému vlivu islámu na společnost.

Za zdí slyším lidské hlasy. Jsou to Židé, kteří se přišli pomodlit do Rácheliny hrobky.

Palestina: Jak se žije v zemi za ostnatým drátem – reportáž

přejít na článek

Atlas zemí, které neexistují

Nick Middleton, novinář a geograf, vás ve své knize zavede do 50 oficiálně neuznaných států, které by vás ani nenapadly, že vůbec existují. Území jako Krym nebo Tibet zná ze zpravodajství téměř každý, ale co takový Azawad, Irácký Kurdistán nebo Barotseland. Atlas je perfektně zpracovaný i po umělecké stránce. Jednotlivé země doprovází skvěle zpracované mapy. A rozhodně nečekejte suchá fakta, kapitoly obsahují mnoho zajímavostí z historie vzniku těchto zemí.

Mezi dvěma Kimy – na studiích v KLDR

Těžko hledat lepší zdroj informací o životě v této tuhé diktatuře než od člověka, který zde mohl studovat korejštinu. Nina Špitálníková se v knize Mezi dvěma Kimy dotýká všech důležitých aspektů života v KLDR. Autorka popisuje zdejší život z mnoha úhlů pohledu, věnuje se i historii, životu běžných lidí a samozřejmě také průběhu jejího studia. Severní Koreu navštívila studijně hned dvakrát a za vlády různých vůdců. Může tedy porovnávat, jak se v mezidobí režim proměnil.


Další autorčinou knihou je soubor rozhovorů se severokorejskými uprchlíky, kterým se podařilo dostat na jih, s názvem Svědectví o životě v KLDR.

Mezi dvěma Kimy

Pokrokem k zániku

Mnislav Zelený-Atapana je spisovatel, etnolog a cestovatel. Jeho vášní se stala Latinská Amerika, kde propadl životu indiánů a chvíli s nimi dokonce žil. V knize Pokrokem k zániku se věnuje politickému, historickému i společenskému pozadí vývoji Latinské Ameriky a také způsobu života a přístupu k samotnému bytí. V knize se tak dočtete třeba o guerillách, narkomafiích, korupci, Che Guevarovi, Chávezovi, Correyovi, Marquézovi či Šakalovi. Vedle toho si bere na mušku problematiku globalizace, Evropskou unii, terorismus, migraci nebo otázky existence a zániku naší civilizace.

Kvatrologie Couchsurfing

Couchsurfing v Rusku, Couchsurfing v Číně, Couchsurfing v Íránu, Couchsurfing v Saudské Arábii

Ačkoli se může zdát, že jde pouze o cestopisnou knížku, opak je pravdou. Autor ve svých knihách naráží na různé společenské problémy. V Íránu objevuje touhy po svobodě a ústupcích přísného náboženského režimu. V Rusku zjišťuje rozdíly mezi propagandou a skutečností nebo odhaluje velkou ruskou srdečnost. V Číně se potýká s absolutní kontrolou režimu, ale vedle toho odhaluje skryté touhy a sny obyčejných Číňanů. A v Saudské Arábii objevuje zemi uvíznutou mezi středověkem a budoucností, která prochází dramatickými změnami.

Couchsurfing v Rusku

Couchsurfing

Couchsurfing: Jak získat nové přátele po celém světě

přejít na článek

Knihy Pavly Jazairiové

Pavla Jazairiová je novinářka, spisovatelka a také tlumočnice. Je autorkou více než dvou desítek knih. V nich se častokrát věnuje tematice “zemí třetího světa”, které zpracovává jako reportáže. V cestopisech jde více do hloubky problematiky a velice dobře kombinuje přiblížení atmosféry míst s faktografií. Rozhodně byste si neměli nechat ujít knihy Jiná Afrika, Jediný svět, Indie, Cestou hvězdy, Egypt, Palestina a Izrael - Izrael a Palestina nebo Pnedotodél cest.

Kasta a basta

Indie je fenomén. A jedním z fenoménů indie je i kastovní systém. Pavel Hons se v knize věnuje primárně nejnižší kastě dalitů. Dozvíte se jakou mají úlohu v rámci kastovního systému, zda si přejí svou kastu změnit, jak se snaží čelit kastovní diskriminaci a také zda jsou opravdu nedotýkatelní.  Pokud si chcete rozšířit obzory o životě v Indii, tato kniha je určitě zajímavým a důležitým zdrojem.

V zajetí geografie

K cestování neoddělitelně patří i politika. Je neuvěřitelné, jak moc ovlivňují geografické poměry vývoj lidstva, války i rozhodování politiků. Na 10 mapách vám autor pomůže pochopit světovou politiku. Dozvíte se, proč je tolik významný Tibet pro Čínu, jak Sahara a africké pobřeží ovlivnilo rozvoj tohoto kontinentu nebo proč byly USA předurčené stát se světovou velmocí. Tim Marshal ve své knize podává širší souvislosti snadno pochopitelným a uceleným způsobem. Je skvělým úvodem do geopolitiky dnešního světa.

Novinářem v Číně

Kniha je de facto obžalobou nelidských poměrů v Číně, se kterými se Tomáš Etzler setkal během svého několikaletého pobytu na pozici reportéra pro Českou televizi v této východoasijské totalitě. V knize vás zavede na pašeráckou stezku mezi Severní Koreou a Thajskem a přiblíží vám naprosto katastrofální životní prostředí v Číně, téměř nulové sociální zabezpečení, otrockou práci i násilné přesunování obyvatel. Kniha je sondou do života lidí v komunistické zemi 21. století a má neuvěřitelně lidský rozměr. Až někdy budete obdivovat futuristickou Šanghaj, vzpomeňte si, za jakou cenu je tento pokrok vykoupený.

TIP: Místa, kam se nechodí

Cestovatel Kuba Venglář se v knize Místa, kam se nechodí věnuje tématům kam až člověka může dovést touha bloudit a objevovat, jak se vypořádat s kulturním šokem nebo jaké to je doopravdy cestovat sám. 

praktické knihy

Související články