pasapusu.cz GLOBETROTTER

Při tomto rozlišení obrazovky se nacházíte v omezeném režimu stránek, kliknutím přejdete na mobilní verzi.

Cestování vlakem po Bulharsku

Bulharské železnice Bulharské železnice

Cestování vlakem po Bulharsku rozhodně nepatří k nejefektivnějším a nejpohodlnějším způsobům dopravy. Nejrychlejší vlaky na dálkových tratích se dobou jízdy tak tak vyrovnají autobusům a vozový park je hodně zastaralý. Výjimkou jsou však noční vlaky, které bývají pohodlné, moderní a cenově velice přívětivé. 

Nákup jízdenek
Kategorie bulharských vlaků
Noční vlaky v Bulharsku
Mezistátní spojení s Bulharskem

Nádraží Burgas - vlak BV

Nákup jízdenek

Jízdenky na bulharské vlaky můžete nakoupit buď na nádražích nebo online na webu BDŽ. Nejprve je potřeba založit osobní účet.E-shop je jak v bulharském, tak i anglickém jazyku. 

Celý nákup je omezený dobou 10 minut. Pokud zákazníci během této lhůty jízdenku koupit nestihnou, celý nákupní proces se resetuje a je potřeba začít znovu. Jízdenky zakoupené online není potřeba tisknout, průvodčímu stačí ukázat QR kód v telefonu.

Nákup jízdenek na webu BDŽ

  • Předprodej vnitrostátních jízdenek začíná nejdříve 30 dní (u mezistátních jízdenek 2 měsíce) a nejpozději 3 hodiny před plánovaným odjezdem vlaku 
  • Zpáteční jízdenky jsou o 10 % levnější než jednosměrné
  • Jízdenky pro malé skupiny (3-6 cestujících) jsou o 15 % levnější oproti základnímu jízdnému
  • Jízdenky pro 1. třídu bývají o 25 % dražší oproti 2. třídě
ceny v BGN 2. třída 1. třída
Sofia – Burgas 19,20 24,00
Sofia – Varna 24,00 30,00
Sofia – Plovdiv 9,15 11,50
Plovdiv – Burgas 16,25 20,35

Kategorie bulharských vlaků

V Bulharsku se setkáte se třemi kategoriemi vlaků. Barz vlak BZVR (rychlík s povinnou rezervací) dříve Expressen vlak, Barz vlak BZ (rychlík), Patničeski vlak (osobní vlak) a Meždunaroden barz vlak MBV (mezinárodní rychlík).

Interiér vozu 1. třídy (BDŽ)

Vlaky kategorie Expressen jsou nejrychlejším spojením mezi velkými městy. Pro cestování těmito vlaky budete potřebovat povinnou rezervaci místa, která stojí 0,50 BGN. Vlak veze vozy 1. i 2. třídy, některé z nich mají klimatizaci. Tyto spoje jezdí na tratích Sofia – Plovdiv – Burgas, Sofia – Varna a Sofia – Ruse (RO).

Z hlediska kvality a rychlosti představují vlaky kategorie Barz a jsou páteří bulharské železniční sítě. Většinou na nich narazíte na starší nebo opravené vozy. Rezervace (0,50 BGN) je možná, ale ne povinná. 

Vlaky Patničeski zastavují na všech stanicích a zastávkách. Obvykle jsou řazené pouze vozy 2. třídy. Rezervace míst není možná.

Poslední kategorií jsou mezinárodní vlaky, které jezdí do sousedních zemí. Řazení jsou vozy 1. i 2. třídy. Rezervace je možná, ale nepovinná, za 2 BGN.

Řazení bulharských vlaků na stránce vagonweb.cz

Sofia Centralna Gara

Noční vlaky v Bulharsku

Cestování nočními vlaky v Bulharsku je mnohem pohodlnější než denními spoji. Řazené bývají moderní lůžkové vozy turecké výroby (r. v. 2012), které disponují klimatizací, v každém kupé je také malé umyvadlo a cestující dostávají samozřejmě ložní prádlo. Na konci vozu najdete jak WC, tak i sprchu.

Interiér bulharského lůžkového vozu

Jízdenky pro bulharské noční vlaky se prodávají ve 3 třídách - 2., 1. a Business. Kupé jsou vždy stejná, liší se pouze počtem spolucestujících uvnitř. Ve 2. třídě cestují 3 pasažéři, pokud cestujete ve dvou a chcete mít kupé pro sebe je potřeba koupit 1. třídu a Business třída je určená pro single pasažéry.

Kupé jsou dělena podle pohlaví. Pokud si společně cestující páry různého pohlaví nekoupí celé kupé po sebe, nesmí cestovat společně.

Ceny v BGN 2. třída (triple) 1. třída (double) Business (single)
lůžkové příplatky 10,15 12,20 18,30

Mezistátní spojení s Bulharskem

Bělehrad – Sofia
V minulosti jezdívaly mezi oběma metropolemi dva páry vlaků denně s přímými vozy až do Istanbulu. Dnes však spojení bez přestupu chybí. Protože trať z Niše do Dimitrovgradu v Srbsku prochází rekonstrukcí, je možné cestovat vlakem pouze mezi Dimitrovgradem a Sofií (10 BGN)

Bukurešť – Sofia
Mezi rumunskou a bulharskou metropolí jezdí mezi 4. 6. a 4. 10. jeden přímý denní vlak (MV 462/463). Mimo hlavní sezónu je nutné přestoupit v pohraniční stanici Ruse. Na vlaku jsou řazené pouze vozy 2. třídy. Cena 48,50 BGN.

Sofia (Bukurešť) – Istanbul
Mezi Sofií a Istanbulem jezdí denně noční spoj MV 492/493. Na vlaku jsou řazené pouze lehátkové a lůžkové vozy. Spoj v Istanbulu končí ve stanici Halkali v evropské části města.  

Bulharský lůžkový vůz turecké výroby

Ve stanici Dimitrovgrad se spojuje s přímým vozem do Bukurešti, který však jezdí pouze v letní sezóně (červen - září).

ceny v BGN 2. třída 1. třída lehátko lůžko lůžko single
Sofia – Istanbul 41,27 62,00 19,56 29,34 68,45


Sofia – Soluň
Vlaky mezi Bulharskem a Řeckem jsou od koronavirové epidemie pozastavené a znovuobnovení provozu je zatím v nedohlednu.

Evrope vlaky Bulharsko

Související články